Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty traci do głównych walut świata

2015-10-20

Złoty powoli szykuje się do weekendowych wyborów i obecnie traci do wszystkich głównych walut świata. Względem franka oraz euro osłabienie waluty wynosi -0,3% odpowiednio do poziomu 3,93 i 4,25. Do funta i dolara złoty traci po -0,12%. Za funta należy zapłacić 5,80, a za dolara 3,75 złotego.

 

Jutro w kalendarzu makroekonomicznym mamy zaplanowany odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board za sierpień z Australii (godzina 01:00) oraz decyzję w sprawie stóp procentowych w Turcji (godzina 13:00), a także w Kanadzie (godzina 16:00).

 

Wtorek nie przynosi większych zmian na głównych rynkach, a inwestorzy oszczędzają i siebie i pieniądze na czwartek, gdy poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz programu skupu aktywów.


Zazwyczaj rynki potrzebują motywu przewodniego do tego, aby zostały wykreowane trendy. Z kolei dni poprzedzające kluczowe wydarzenia mogą być relatywnie spokojnie i tak też jest obecnie. Dziś na głównej parze walutowej EURUSD niewiele się działo, jednak finalnie euro umacnia się względem USD o +0,14%, a kurs znajduje się przy 1,1343.

Euro oraz dolar będą wyczekiwać na wskazówki od przedstawicieli banków centralnych, odnośnie dalszych kroków dotyczących polityki monetarnej. Większość analityków jest zdania, że w strefie euro program QE zostanie wydłużony w czasie, natomiast w Stanach Zjednoczonych czekamy na potwierdzenie lub zaprzeczenie podwyżki do końca roku. Na tę chwilę rynek z 6% prawdopodobieństwem wycenia podwyżkę w październiku i z 34% zmianę stóp w grudniu. Tymczasem ekonomiści wierzą FOMC i większość z nich zakłada podwyżkę do końca roku.


Ponieważ na EURUSD niewiele dziś się działo inwestorzy zwrócili się w stronę walut surowcowych, gdzie jeden z większych ruchów obserwowaliśmy na parze NZDUSD. Dolar nowozelandzki osłabia się względem amerykańskiego o prawie -0,6%. Para ta zareagowała na spadek cen produktów mlecznych w Nowej Zelandii, który wyniósł -3,1%. Była to pierwsza zniżka od końca sierpnia. Natomiast ceny mleka w proszku, czyli głównego towaru eksportowego Nowej Zelandii, powędrowały w dół o -4,6%. W efekcie notowania NZDUSD zniżkowały po godzinie 16:00 o ponad 60 pipsów do dziennego minimum przy 0,6743.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki, HFT Brokers

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc