Złoty traci do głównych walut świata

2015-10-20

Złoty powoli szykuje się do weekendowych wyborów i obecnie traci do wszystkich głównych walut świata. Względem franka oraz euro osłabienie waluty wynosi -0,3% odpowiednio do poziomu 3,93 i 4,25. Do funta i dolara złoty traci po -0,12%. Za funta należy zapłacić 5,80, a za dolara 3,75 złotego.

 

Jutro w kalendarzu makroekonomicznym mamy zaplanowany odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających Conference Board za sierpień z Australii (godzina 01:00) oraz decyzję w sprawie stóp procentowych w Turcji (godzina 13:00), a także w Kanadzie (godzina 16:00).

 

Wtorek nie przynosi większych zmian na głównych rynkach, a inwestorzy oszczędzają i siebie i pieniądze na czwartek, gdy poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz programu skupu aktywów.


Zazwyczaj rynki potrzebują motywu przewodniego do tego, aby zostały wykreowane trendy. Z kolei dni poprzedzające kluczowe wydarzenia mogą być relatywnie spokojnie i tak też jest obecnie. Dziś na głównej parze walutowej EURUSD niewiele się działo, jednak finalnie euro umacnia się względem USD o +0,14%, a kurs znajduje się przy 1,1343.

Euro oraz dolar będą wyczekiwać na wskazówki od przedstawicieli banków centralnych, odnośnie dalszych kroków dotyczących polityki monetarnej. Większość analityków jest zdania, że w strefie euro program QE zostanie wydłużony w czasie, natomiast w Stanach Zjednoczonych czekamy na potwierdzenie lub zaprzeczenie podwyżki do końca roku. Na tę chwilę rynek z 6% prawdopodobieństwem wycenia podwyżkę w październiku i z 34% zmianę stóp w grudniu. Tymczasem ekonomiści wierzą FOMC i większość z nich zakłada podwyżkę do końca roku.


Ponieważ na EURUSD niewiele dziś się działo inwestorzy zwrócili się w stronę walut surowcowych, gdzie jeden z większych ruchów obserwowaliśmy na parze NZDUSD. Dolar nowozelandzki osłabia się względem amerykańskiego o prawie -0,6%. Para ta zareagowała na spadek cen produktów mlecznych w Nowej Zelandii, który wyniósł -3,1%. Była to pierwsza zniżka od końca sierpnia. Natomiast ceny mleka w proszku, czyli głównego towaru eksportowego Nowej Zelandii, powędrowały w dół o -4,6%. W efekcie notowania NZDUSD zniżkowały po godzinie 16:00 o ponad 60 pipsów do dziennego minimum przy 0,6743.

 

 

Autor:

Daniel Kostecki, HFT Brokers

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych