Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty słaby, kurs franka wysoki, jak regują banki?

2015-01-20

Dzisiejszy dzień rozpoczął się od ponownego spadku wartości złotego w stosunku do franka. Po wczorajszym umocnieniu jest to przykra niespodzianka. Pocieszeniem dla kredytobiorców mogłyby być ujemne stopy procentowe wprowadzone przesz szwajcarski bank centralny, ale banki bronią się wprowadzając stosowne zapisy do regulaminów.

 

 

Kursy walut wysokie

Złoty ponownie lekko stracił, wczorajsze odbicie okazało się tylko chwilowe. Dziś kurs euro wynosił 4,2549 PLN, kurs dolara amerykańskiego 3,7445 PLN, a kurs franka 4,2548 PLN. Rentowność dłużnych papierów wartościowych w przypadku obligacji 10-letnich wynosi 2,26 procent.

 

 

Inwestorzy czekają na rozwój sytuacji

Inwestorzy nie są zbyt aktywni. Ich uwaga skoncentrowana jest na wpływie wysokiego kursu franka na nasz sektor bankowy i gospodarkę. Analizowane są możliwe scenariusze działań RPP. Rynek czeka również na posiedzenie EBC i decyzję w prawie QE (skup aktywów). Trwają też dyskusje o możliwości wsparcie "frankowiczów".

 

 

Kurs franka wpływa na polski sektor bankowy

Tymczasem banki już podjęły pierwsze kroki. Do tej pory jedynym bankiem, który zadeklarował, że uwzględni ujemne stopy procentowe w Szwajcarii jest PKO BP. Pozostałe banki zmieniają regulaminy na niekorzyść klientów.

 

 

Słabe prognozy dla Polski

Na kondycję złotego i wysokie kursy walut wpływają też prognozy EBOiR, który przewiduje spadek PKB. Reakcja złotego na uwolnienie kursu franka sprawia, że złoty stawiany jest w jednym szeregu z walutami ryzykownymi, ostrożne podejście inwestorów do naszej waluty utrzyma się co najmniej do posiedzenia EBC, które odbędzie się w czwartek.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc