src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Złoty – mocny, ale do kiedy?

2015-12-23

Na EUR/PLN na razie nie powiódł się dwukrotny test poziomu 4,2320-25. Wróciliśmy ponad 4,25 – i spada szansa nie tylko na szybką wędrówkę poniżej 4,20, ale nawet na test minimów przy 4,2570. Nie wykluczamy tego całkowicie, ale z drugiej strony równie prawdopodobne – albo i bardziej możliwe – jest to, że końcówka roku będzie wykorzystana do korekty. Ostatecznie przecież wykres EUR/PLN parł bardzo intensywnie na południe przez ok. tydzień, schodząc w tym czasie z rejonów 4,37 o kilkanaście groszy w dół.

 

 

Podobnie sprawy się mają na USD/PLN, gdzie lekkie osłabienie złotego może być dodatkowo wspierane tym, że główna para wraca lekko w dół. W każdym razie na USD/PLN przetestowano 3,8640, a teraz jesteśmy ok. 2 grosze wyżej. Lokalnie oporem na wykresie 2h może być 3,8875, następnie 3,90, 3,9230 i 3,9350-60. Rentowność polskich papierów dłużnych 10-letnich to 2,933 proc., powoli znów rośnie, po wcześniejszej fazie ostrych spadków. Co do krajowych danych makro, to o 10:00 poznamy stopę bezrobocia za listopad. Prognoza to wzrost z 9,6 proc. do 9,7 proc. Poza tym w programie grudniowe dane o koniunkturze konsumenckiej (które jednak dla walut nie powinny być istotne).

 

Co w kalendarium?

O 13:00 poznamy tygodniową dynamikę liczby wniosków o kredyt hipoteczny. Ważniejsza będzie jednak publikacja na temat zamówień (na dobra liczone bez środków transportu oraz na dobra trwałego użytku). Ukaże się ona o 14:30 i będzie dotyczyć listopada, podobnie jak dane o dochodach i wydatkach mieszkańców USA, które ukażą się w tym samym momencie. Poza tym o 16:00 poznamy wiadomość o sprzedaży nowych domów w listopadzie, jak też i grudniowy indeks Uniwersytetu Michigan.

 

Gracze zainteresowani innymi parami niż EUR/USD mogą teżspojrzeć w kalendarium np. o 10:30, gdy poznamy PKB Wielkiej Brytanii za III kw. Z kolei o 9:00 w Szwajcarii podany będzie indeks KOF. Co się zaś tyczy eurodolara, to dziś rano rezyduje w okolicach 1,0930-50. Na wykresie – o interwale 4h lub 2h – widać dość wyraźnie, że nastąpił odwrót od maksimów w pobliżu linii 1,0985. Niewykluczone więc, że potwierdza się nasza wcześniejsza teza o szerszej konsolidacji w zakresie 1,08 – 1,10 – jako o programie na najbliższe dni czy nawet tygodnie. W takim razie teraz naturalna byłaby droga do 1,09, szczególnie jeśli dane z USA byłyby dobre i w związku z tym – prodolarowe.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych