Złoty mocniejszy do franka oraz dolara

2015-04-29

Wczoraj zanotowaliśmy kolejny wzrost wartości złotego w stosunku do szwajcarskiego franka oraz dolara amerykańskiego. Dziś obserwujemy stabilizację kursów. Przyczyną zmian na parach USD/PLN i CHF/PLN jest sytuacja na szerokim rynku, a nie jak poprzednio przepływ kapitału w kierunku naszej waluty.

 

Stabilizacja kwotowań

Złoty znacząco umocnił się wobec franka szwajcarskiego i dolara, zachował też dobrą pozycję w stosunku do euro i funta szterlinga. Waluty amerykańska i szwajcarska notują minima odpowiednio dwu i trzymiesięczne. Euro jest stabilne, kurs utrzymuje się poniżej 4 PLN. Frank i dolar znajdują się blisko punktów wsparcia.

 

Dolar słaby na szerokim rynku

Sytuacja na szerokim rynku, a zwłaszcza słaby dolar, sprzyja walutom CEE, jednak w przeciwieństwie do poprzednich sesji, nie zanotowano wzmożonego ruchu kapitału w kierunku złotego. Szacunku tego dokonano na podstawie obserwacji kursu funta i euro. Dolar osłabł w związku ze złymi danymi z USA, chodzi zwłaszcza o indeks zaufania konsumenckiego, który okazał się znacznie niższy od oczekiwań.

 

Mocny złoty

Kursy najważniejszych walut są stabilne. Kredytobiorcy skupiają się zwłaszcza na franku szwajcarskim, w związku z koniecznością spłaty kredytów walutowych. Przedsiębiorców natomiast, w kontekście handlu, interesuje najbardziej euro i dolar. Kurs euro wynosił dziś 3,9941 PLN, kurs franka 3,8091 PLN, kurs dolara 3,6452 PLN, a kurs funta 5,5891 PLN.

 

FED i Grecja w centrum zainteresowania

Na sytuację na rynku, jak już wspomnieliśmy wpływ mają słabsze dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Dziś wydarzeniem dnia będzie natomiast posiedzenie FED. W Europie najważniejsze są obecnie negocjacje  Grecją. Padła propozycja referendum w sprawie przyjęcia propozycji UE. Z jednej strony słaby dolar sprzyja walutom CEE, z drugiej awersja do ryzyka w związku z Grecją ogranicza zainteresowanie EM. Będziemy świadkami próby sił na rynku walutowym.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych