Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Złoty mocniejszy do franka oraz dolara

2015-04-29

Wczoraj zanotowaliśmy kolejny wzrost wartości złotego w stosunku do szwajcarskiego franka oraz dolara amerykańskiego. Dziś obserwujemy stabilizację kursów. Przyczyną zmian na parach USD/PLN i CHF/PLN jest sytuacja na szerokim rynku, a nie jak poprzednio przepływ kapitału w kierunku naszej waluty.

 

Stabilizacja kwotowań

Złoty znacząco umocnił się wobec franka szwajcarskiego i dolara, zachował też dobrą pozycję w stosunku do euro i funta szterlinga. Waluty amerykańska i szwajcarska notują minima odpowiednio dwu i trzymiesięczne. Euro jest stabilne, kurs utrzymuje się poniżej 4 PLN. Frank i dolar znajdują się blisko punktów wsparcia.

 

Dolar słaby na szerokim rynku

Sytuacja na szerokim rynku, a zwłaszcza słaby dolar, sprzyja walutom CEE, jednak w przeciwieństwie do poprzednich sesji, nie zanotowano wzmożonego ruchu kapitału w kierunku złotego. Szacunku tego dokonano na podstawie obserwacji kursu funta i euro. Dolar osłabł w związku ze złymi danymi z USA, chodzi zwłaszcza o indeks zaufania konsumenckiego, który okazał się znacznie niższy od oczekiwań.

 

Mocny złoty

Kursy najważniejszych walut są stabilne. Kredytobiorcy skupiają się zwłaszcza na franku szwajcarskim, w związku z koniecznością spłaty kredytów walutowych. Przedsiębiorców natomiast, w kontekście handlu, interesuje najbardziej euro i dolar. Kurs euro wynosił dziś 3,9941 PLN, kurs franka 3,8091 PLN, kurs dolara 3,6452 PLN, a kurs funta 5,5891 PLN.

 

FED i Grecja w centrum zainteresowania

Na sytuację na rynku, jak już wspomnieliśmy wpływ mają słabsze dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Dziś wydarzeniem dnia będzie natomiast posiedzenie FED. W Europie najważniejsze są obecnie negocjacje  Grecją. Padła propozycja referendum w sprawie przyjęcia propozycji UE. Z jednej strony słaby dolar sprzyja walutom CEE, z drugiej awersja do ryzyka w związku z Grecją ogranicza zainteresowanie EM. Będziemy świadkami próby sił na rynku walutowym.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc