Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Złoty jednak słabszy, funt powyżej 6 PLN

2015-11-16

Dane dotyczące PKB okazały się być jednak zbyt słabym impulsem, by trwale wpłynąć na umocnienie złotego. Nasza waluta na zakończenie tygodnia straciła na parach, a nowy tydzień zaczęła na wyraźnie słabszej pozycji. Kurs funta szterlinga przekroczył ponownie 6 PLN. Złotemu szkodzą prawdopodobnie obawy co do działań przyszłej RPP.

 

Dobre dane nie pomogły złotemu

Umocnienie złotego po dobrych danych GUS było tylko chwilowe. Przypomnijmy, że PKB wyniosło 3,4 proc. a CPI  -0,7 proc. W obu przypadkach dane były lepsze od prognoz. Oczekiwanie na wyjście z deflacji jest jednak obecnie bardzo optymistyczne, gdyż ponownie obserwujemy spadki cen ropy.

 

Ryzyko polityczne wciąż obecne

Krystalizuje się program nowego rządu, a wypowiedzi polityków wpływają na kondycję naszej waluty. Przykładem mogą być słowa przyszłego ministra finansów o roli NBP, czy też oczekiwania wobec nowej RPP. Wahania złotego wynikają także z nastrojów na szerokim rynku.

 

Analiza techniczna

Z technicznego punktu widzenia na parze z euro trend wzrostowy przy 4,25, punktem oporu będzie poziom 4,2450 zł. Dolar utrzymuje się na razie w korytarzu 3,9350 - 3,9850. Wartości te wskazują punkty wsparcia i oporu. Kluczowa może okazać się sytuacja na eurodolarze.

 

Dzisiejsze kursy walut

Przedpołudniowe kursy walut kształtują się następująco: euro 4,2405 zł, dolar 39565 zł, frank szwajcarski 3,9308 zł, funt szterling 6,0124 zł. W ostatnich godzinach wszystkie waluty zanotowały wzrost wartości wobec złotego. Eurodolar spadł do poziomu 1,0717.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc