Złoty jednak słabszy, funt powyżej 6 PLN

2015-11-16

Dane dotyczące PKB okazały się być jednak zbyt słabym impulsem, by trwale wpłynąć na umocnienie złotego. Nasza waluta na zakończenie tygodnia straciła na parach, a nowy tydzień zaczęła na wyraźnie słabszej pozycji. Kurs funta szterlinga przekroczył ponownie 6 PLN. Złotemu szkodzą prawdopodobnie obawy co do działań przyszłej RPP.

 

Dobre dane nie pomogły złotemu

Umocnienie złotego po dobrych danych GUS było tylko chwilowe. Przypomnijmy, że PKB wyniosło 3,4 proc. a CPI  -0,7 proc. W obu przypadkach dane były lepsze od prognoz. Oczekiwanie na wyjście z deflacji jest jednak obecnie bardzo optymistyczne, gdyż ponownie obserwujemy spadki cen ropy.

 

Ryzyko polityczne wciąż obecne

Krystalizuje się program nowego rządu, a wypowiedzi polityków wpływają na kondycję naszej waluty. Przykładem mogą być słowa przyszłego ministra finansów o roli NBP, czy też oczekiwania wobec nowej RPP. Wahania złotego wynikają także z nastrojów na szerokim rynku.

 

Analiza techniczna

Z technicznego punktu widzenia na parze z euro trend wzrostowy przy 4,25, punktem oporu będzie poziom 4,2450 zł. Dolar utrzymuje się na razie w korytarzu 3,9350 - 3,9850. Wartości te wskazują punkty wsparcia i oporu. Kluczowa może okazać się sytuacja na eurodolarze.

 

Dzisiejsze kursy walut

Przedpołudniowe kursy walut kształtują się następująco: euro 4,2405 zł, dolar 39565 zł, frank szwajcarski 3,9308 zł, funt szterling 6,0124 zł. W ostatnich godzinach wszystkie waluty zanotowały wzrost wartości wobec złotego. Eurodolar spadł do poziomu 1,0717.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych