src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

ZEW niemieckiej gospodarki

2017-10-17

Taka mała i może niespecjalnie pomysłowa dwuznaczność w tytule naszego raportu. ZEW to oczywiście instytut, który co miesiąc publikuje swój wskaźnik, mierzący stan gospodarki Niemiec. Publikacja bazuje na ocenach ekspertów i menedżerów, wynik wyrażany jest w punktach, im wyższy, tym lepiej. We wrześniu było 17 pkt, teraz rynek czeka na 20 pkt.

 

 

Odczyt ZEW poznamy o 11:00, równocześnie pojawią się dane z Eurolandu o inflacji HICP. Wcześniej, o 10:30, przekonamy się, jak wypadła inflacja w Wielkiej Brytanii. Ba, będzie ona podana w trzech kategoriach: CPI, PPI i RPI. Wczoraj, przypomnijmy, funt stracił na wartości (np. złoty zyskał na tym ok. 4 grosze w stosunku do dziennych maksimów). Stało się to za sprawą raportu Bloomberga o możliwych skutkach 'twardego Brexitu' i o tym, że to prawdopodobny scenariusz.

 

O 12:15 wypowie się Mark Carney z Banku Anglii, 45 minut wcześniej posłuchamy Petera Praeta z EBC. O 15:15 mamy wieści z USA: dynamikę produkcji przemysłowej za wrzesień. Prognozuje się +0,2 proc. m/m.

 

Eurodolar jest teraz na poziomie 1,1760. A zatem dolar zyskuje, zaś granicą wahań jest 1,1670. Oczywiście linia ta w razie czego (zapewne nie dziś...) może zostać przebita, niemniej konsolidacyjny, szeroki zakres od początku sierpnia to właśnie 1,1670 – 1,21 (mniej więcej). Mniej więcej przy 1,1870 można wyróżnić rejon dzielący tę konsolidację na parter i piętro, że tak to obrazowo wyrazimy.

 

 

Na złotym

EUR/PLN przebił linię trendu wzrostowego, który trwał od maja i był potwierdzany w lipcu oraz wrześniu. Na razie raczej nie wzbijemy się ponownie ponad tę linię, jakkolwiek jakaś korekta notowań wydaje się naturalna. Przy 4,23 (faktycznie zakreślono nawet 4,2070) prawdopodobnie rysuje się wsparcie. Złoty i tak sporo zarobił w ciągu paru dni: jeszcze tydzień temu wykres bywał przy 4,30.

 

Na USD/PLN też mamy wstrzymanie aprecjacji: nic dziwnego, gdy dolar znów zarabia na głównej parze. Wahamy się przy 3,60, w pobliżu 3,6040-50 można rozpoznać lokalny opór. Funt stoi po 4,77 zł, trochę odrabia wczorajsze straty.

 

O 14:00 przyjdą ważne dane z Polski: przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie za wrzesień. Jutro wieści o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych