src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Dalsze wahania na rynku złotego po decyzji RPP

2014-11-06

Wczorajszy dzień zakończył się zaskakująco dla większości analityków i osób powiązanych z sektorem finansowym. Rada Polityki Pieniężnej wygłosiła oświadczenie całkowicie rozbieżne z przewidywaniami, a rynek złotego zareagował, choć impuls był krótkotrwały.

 

Na rynku złotego bez większych zmian

Odczyty wartości złotego z dzisiejszego poranka okazały się kontynuacją trendu niewielkich wahań na parach. Jest to już 16 taki odczyt. Dzisiejszego ranka rynek złotego waluty pozostające w parze ze złotym wycenił następująco: 4,2297 PLN za euro, 3,3766 PLN za dolara amerykańskiego, 3,5113 PLN za franka szwajcarskiego oraz 5,3830 PLN za funta. Natomiast rentowność dłużnych papierów wartościowych o 10-letnim okresie wykupu wynosi 2,645%.

 

Co zdecydowała RPP?

Długo oczekiwana decyzja Rady Polityki Pieniężnej okazała się dużym zaskoczeniem. Znakomita większość analityków oceniała, że Rada zdecyduje się na obniżenie stopy referencyjnej o 25 punktów bazowych, a część osób związanych z branżą finansową prognozowała nawet spadek o 50 pb, tymczasem stanowisko Rady wprawiło środowisko w konsternację. RPP utrzymało stopę referencyjną na dotychczasowym poziomie, zatem stopa nadal wynosi 2,00%.

 

Wpływ decyzji RPP na rynek złotego

Bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji złoty umocnił się, można było równocześnie zaobserwować wzrost rentowności papierów dłużnych (spadek wyceny naszego długu) i zwyżki na giełdzie dotyczące sektora bankowego. Jednakże był to krótkotrwały impuls, ponieważ komunikat Rady nie był całkowicie jednoznaczny. Można w nim przeczytać, że RPP nie przesądza o dalszym utrzymaniu stóp na niezmienionym poziomie, a ich cięcia możliwe podczas następnych posiedzeń. Tym samym cykl luzowania polityki monetarnej nie został zakończony i inwestorzy mogą być niepewni dalszych decyzji Rady Polityki Pieniężnej, co przekłada się na kursy walut.

 

Dalsze prognozy walutowe

W świetle stanowiska Rady Polityki Pieniężnej okazało się, czy czynnikiem, który w najbliższym czasie będzie miał największy wpływ na notowania złotego jest tempo PKB. Pewnym wydaje się być, że inflacja utrzyma poziom poniżej 2,5% i choć decyzja Rady chwilowo umocniła złotego, to silny dolar amerykański i perspektywa cięcia stóp w nadchodzących miesiącach ograniczają możliwości wzrostu wartości złotego.

Giełda na żywo

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych