src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Zabezpiecz swój kantor przed złodziejem

Kantory stacjonarne narażone są na kradzieże nieustannie. Rocznie starty w wyniku kradzieży w kantorach sięgają setek miliardów złotych. Przestępcami nie zawsze są złodzieje i sprawcy napadów, prócz nich warto pamiętać także o nieuczciwych kasjerach oraz włamywaczach. Tym samym warto się zabezpieczyć przed stratami finansowymi czy to w postaci zabezpieczeń lokalu, czy samej waluty.

 

 

Na rynku jest dostępnych wiele możliwości skutecznego zabezpieczenia przeciwkradzieżowego. Jest to inwestycja która szybko się zwraca, zwłaszcza iż koszty zakupu zabezpieczeń nie są duże. Spokój i komfort psychiczny są w tym wypadku o wiele cenniejsze. Mimo wszystko pamiętaj by nie korzystać z niesprawdzonych, wątpliwej jakości i podejrzanie tanich zabezpieczeń. Na zabezpieczeniach nie warto oszczędzać.


 

Najczęstsze zagrożenie – zawodowy złodziej kantorów

Złodziej kantorów to najbardziej typowy rodzaj kradzieży w placówkach kantorowych. Wystarczy zamieszanie, by odwrócić uwagę kasjera, ochroniarza. Grupowe działanie złodziei umożliwia wykorzystanie sztucznego tłoku i spowodowanego zamieszania na swoją korzyść. Co istotne często złodziejem kantorów są osoby niepozorne, kobiety w różnym wieku, z dziećmi, staruszki. Metod na kradzież jest wiele, skutek zawsze ten sam by zapobiec kradzieży przez tego typu złodziei warto zadbać o monitoring widoczny, który da do zrozumienia złodziejom, ze są obserwowani. Warto wyposażyć się w pełny system kamer TV i VIDEO, duże lustra pozwalające na obserwowanie całego obiektu z dużą dokładnością. Dodatkowym zabezpieczeniem są automatyczne kasy, które posiadają mechanizm samo zamykający po każdej wykonanej operacji. Dobrym rozwiązaniem jest również w trakcie dnia opróżnianie kasy z dużej ilości gotówki i przechowywanie jej w sejfie na zapleczu.

 

 

Napady i włamania

Prócz zabezpieczeń na czas działania kantoru warto pomyśleć też o zabezpieczeniach na porę nocną. Proceder włamania najczęściej dokonywany jets w nocy i nie rozchodzi się tylko klasyczne włamania ale także rabunek podczas zamykania kantoru. Zawsze warto przed wejściem do kantoru posiadać monitoring jak również światło, by wieczorową pora miejsce to było dobrze widoczne, oświetlone. Ważny jest także banał jak zamki i zabezpieczenia okien jak rolety antywłamaniowe czy kraty, aby były atestowane i bezpieczne. W zależności od funduszy możesz zamiast klasycznym witryn w miejsce szyb wstawić szyby laminowane, nietłukące które dodatkowo utrudnią złodziejowi dostanie się do środka powstrzymując go lub płosząc. Zanim wyjdziesz z kantoru zawsze sprawdź czy kogoś w nim nie ma, ukrytego na przykład w toalecie. Wychodząc z placówki zawsze włączaj system alarmowy i nigdy nie zostawiaj utargu na noc w placówce. Jeżeli nie masz opcji oddawania do banku na bieżąco gotówki schowaj pieniądze w bezpiecznym i solidnym sejfie. Zawsze wychodząc z placówki bądź ostrożny i czujny, nie pozwól się zaskoczyć, zawsze musisz być przygotowany na ewentualny atak, napad i rabunek.

 

 

Jak się bronić?

100% ochrony nie zapewnia nikt i nic ale aby zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa w kantorze tak personelowi jak i klientom kantoru warto zadbać o wyposażenie ostrzegawcze w postaci przycisków alarm w kantorzealarmowych przy każdym stanowisku. Przyciski te nie powinny wydawać dźwięków ale skutecznie przekazać informacje ochronie lub osobom na zapleczu iż zaistniało niebezpieczeństwo. Głośny alarm może spowodować nieobliczalne zachowanie napastnika, jednak w wielu przypadkach, kiedy placówka kantoru jest stanowiskiem jednoosobowym jest to najlepsze rozwiązanie by spłoszyć sprawcę. Istotnym zabezpieczeniem są szyby pancerne, kuloodporne, które chronią kasjera przed napastnikiem, nie tylko przed bronią palną ale przede wszystkim przed zbiciem i uderzeniami. Bezkontaktowe przekazywanie gotówki to spora zaleta i komfort dla kasjera. Uzupełniającym zabezpieczeniem są automatycznie blokowane i zamykane drzwi na zaplecze, do okienka kasowego itp.

 

 

W razie napadu

Jeśli dojdzie do napadu warto w pomieszczeniu kasowym mieć pod ręką telefon, cb radio itp. by wezwać jak najszybciej pomoc, policję. Jeśli padłeś ofiarą napadu z bronią nie ryzykuj życiem. Nigdy nie masz pewności czy sprawca posiada autentyczną broń, jednak nie masz też pewności że ta broń to atrapa. Postaraj się uruchomić alarm, zapamiętaj wygląd sprawcy, jego zachowanie i sposób działania, by pomogły w identyfikacji napastnika, nie narażaj swojego życia w imię pieniędzy.

 

 

Nieuczciwy pracownik, zagrożenie od wewnątrz

Nieuczciwy kasjer to duży problem dla placówki. Kasjer walutowy może oszukiwać zarówno właściciela kantoru jak i klienta psując w ten sposób reputacje placówce. By uniknąć wpadek w tym zakresie zatrudniając pracownika żądaj od niego referencji, sprawdzaj go u byłego pracodawcy i wyklucz karalność w Centralnym Rejestrze Skazanych. W trakcie pracy określ szczegółowy zakres czynności i kompetencji ustalając i egzekwując procedury postępowania z pieniędzmi z utargu. Jeśli podejrzewasz nieuczciwość swoich pracowników bacznie im się przyglądaj, nie zwracając uwagi pracownika na swoje obserwacje. Wyposaż stanowisko pracy kasjera walutowego w monitoring oraz elektroniczną kasę by dokładnie go rozliczyć z gotówki. Podglądaj pracownika, wizytuj znienacka, podpuść go lub podstaw "klienta". Ostatecznie porozmawiaj z kasjerem.

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych