Wzrost kursu Euro względem dolara

2015-06-02

Podczas dzisiejszej sesji euro zyskiwało już ponad 2,2% względem amerykańskiej waluty, ale i nie tylko. Z kolei dolar oddaje dziś ostatnie zyski, a jego indeks traci ponad -1%.


Wspólna waluta zyskuje dzięki plotkom i spekulacjom dotyczącym tego, że wierzyciele w końcu porozumieją się z Grecją. Jednakże żadne szczegóły nie zostały jeszcze przedstawione. Dopiero w tym momencie mają być przygotowywane dokumenty ze strony przedstawicieli wierzycieli Grecji, które mają zostać przekazane rządowi w Atenach. Przewodniczący Eurogrupy zabrał również głos w tej sprawie mówiąc, że jeszcze jest daleko od porozumienia. Wspomniał również, że jest mało prawdopodobne jest, aby porozumienie zostało osiągnięte do końca tygodnia. Grecy także wysłali swoje propozycje. Zdaniem banku UBS szansa na wprowadzenie kontroli kapitału w Grecji wzrosła obecnie do poziomu 40-50%. Natomiast ryzyko "Grexitu", czyli opuszczenia przez to południowe państwo strefy euro, wynosi obecnie 20-30%. Czyli zamieszanie wciąż trwa, konkretów brak, a rynkiem targają emocje.

Niemniej jednak od strony danych fundamentalnych euro jest dziś wspierane przez lepszy odczyt inflacji ze strefy euro. Inflacja konsumencka wzrosła w maju o 0,3% przy konsensusie równym 0,2% i poprzedniej wartości 0,0% (jest to pierwszy odczyt inflacji, a nie deflacji ze strefy od listopada ubiegłego roku). Z kolei odczyt inflacji bazowej był jeszcze lepszy. Wyniosła ona 0,9% przy oczekiwanym wzrośnie o 0,7% i poprzedniej wartości 0,6%. Jest to najwyższy odczyt od sierpnia 2014 roku.

Również wiele ciekawego dzieje się na Węgrzech. Kurs pary EURHUF znajduje się już na najwyższych poziomach od lutego, rosnąc o prawie 0,6%. Dziś Węgierski bank centralny zdecydował się na zmianę obowiązującego benchmarku z 2 tygodniowego depozytu na 3 miesięczny. W założeniach ma to dać impuls bankom komercyjnym do utrzymywania długu rządowego nominowanego w forintach zamiast trzymania środków w banku centralnym. Nowe zasady mają wejść w życie od 23 września tego roku.

Jutro czeka nas również emocjonujący dzień. Oprócz tematu Grecji pojawi się decyzja RPP w sprawie stóp procentowych, cały szereg odczytów indeksów PMI, a do tego jeszcze odczyt PKB Australii, stopa bezrobocia, sprzedaż detaliczna, decyzja w sprawie stóp procentowych ze strefy euro wraz z konferencją Mario Draghiego. Oprócz tego poznamy z USA raport ISM, tygodniową zmianę zapasów paliw, wnioski o kredyt hipoteczny oraz odczyt Beżowej Księgi.

Złoty dziś zyskuje względem dolara +1,56% (3,70), względem funta +0,83% (5,67) oraz franka +0,21% (3,97), a traci w relacji do euro -0,27% (4,12).
 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych