Wzrost ceny ropy naftowej

2016-02-15

Początek tygodnia to wyraźny powrót inwestorów do założeń, że źle równa się dobrze. Dziś w nocy poznaliśmy dane z Chin oraz Japonii, które były o wiele gorsze od oczekiwań rynku. Dynamika eksportu Chin w styczniu w ujęciu rocznym była najniższa od kwietnia, a importu od listopada (odpowiednio -11,2 proc. oraz -18,8 proc.). Tymczasem w Japonii PKB w ujęciu kwartalnym skurczył się o -0,4 proc.


 

Tymczasem indeks Hang Seng zakończył sesję na 3,27 proc. plusie, a japoński Nikkei zyskał ponad 7 proc., co przełożyło się również na inwestorów z Europy oraz USA. Do godziny 16:30 Niemiecki DAX wzrósł od piątkowego zamknięcia o 2,8 proc., a kontrakt na amerykański indeks S&P500 powędrował w górę o prawie 1,2 proc. Dziś regularny handel w Stanach Zjednoczonych nie odbywa się ze względu na Dzień Prezydenta.

 

Inwestorzy wyraźnie liczą na dalsze działania banków centralnych, dalsze luzowanie polityki monetarnej w Japonii, czy też działania władz chińskich, które mają pobudzić zarówno wzrost gospodarczy, jak i inflację. Warto też odnotować dzisiejsze umocnienie juana, który zyskał od początku dnia względem USD prawie 1,15 proc.

 

Jedna z większych zmian podczas dzisiejszej sesji zaszła na parze EUR USD, gdzie notowania ustanowiły do godziny 16:40 dzienne minimum na poziomie 1,1128 (dzienny szczyt to 1,1241). Oznacza to spadek o 1,07 proc. Wszystko za sprawą słów prezesa EBC, który występował dziś w Parlamencie Europejskim. Szef Europejskiego Banku Centralnego zaznaczył, że wzrost inflacji i progres poczyniony w ostatnim czasie przez dynamikę wzrostu cen konsumenckich (inflacja CPI) jest mało satysfakcjonujący. Mario Draghi dodał także, że EBC może podjąć dodatkowe działania z zakresu polityki pieniężnej, jeżeli pojawi się taka potrzeba.

 

Dziś także sytuację poprawie odbicie w cenach ropy naftowej, która wzrosła o prawie 2,5 proc. (baryłka WTI). Tymczasem ropa Brent zwyżkowała o prawie 3 proc. do poziom 33,76 USD za baryłkę o godzinie 16:48. Wzrosty mogą być wspierane przez rynkowe plotki dotyczące rozmów pomiędzy poszczególnymi krajami na temat ograniczenia wydobycia.

 

Jutro w kalendarzu czeka nas m.in. odczyt protokołu z ostatniego posiedzenia RBA (godzina 1:30), inflacja z Wysp Brytyjskich (10:30), indeks ZEW z Niemiec (11:00), indeks NY Empire State z USA (14:30), a także dane z rynku nieruchomości (16:00).

 

 

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych