src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Wznoszący trend dolara

2015-09-22

Amerykańska waluta jest na fali wznoszącej już od początku tego tygodnia i trend ten trwa również i dziś do godzin popołudniowych. Z braku istotnych wydarzeń mogących wstrząsnąć rynkiem walutowym (dość mało porywający kalendarz makroekonomiczny) inwestorzy przeszli do czynników globalnych, jak chociażby oczekiwania odnośnie polityki monetarnej dla poszczególnych krajów.

 

I tak też zwycięzcą w tym rankingu jest amerykański dolar, gdzie rynek nadal oczekuje systematycznego zacieśniania polityki monetarnej w przyszłości. I tak też pierwszej podwyżki rynek na podstawie kontraktów na stopę procentową oczekuje w marcu przyszłego roku, a następnie kolejny wzrost kosztu pieniądza szacowane jest na październik 2016. Z kolei osiągnięcie efektywnej stopy procentowej na poziomie 1% rynek oczekuje w czerwcu 2017.

Pomimo tego, że są to odległe terminy, dość dobrze widać, że oczekiwania rynku wobec stóp procentowych w USA są obecnie jednoznaczne – systematycznie w górę. Zyskuje na tym również amerykańska waluta, która umacnia się dziś do wszystkich walut z grona G10, oprócz japońskiego jena. Ten z kolei jest wspierany przez wyprzedaż na rynku akcji, gdyż istnieje dodatnia korelacja pomiędzy USDJPY a poziomem indeksu S&P500, który dziś zniżkuje o -1,2%.
 

Jen umacnia się wobec dolara o +0,22%, funt traci -0,72%, dolar australijski również -0,72%, a euro -0,56%. Sytuacja wspólnej waluty została pogorszona przez kolejne tąpnięcie w oczekiwaniach odnośnie przyszłej rynkowej stopy procentowej w strefie euro. Tu rynek wycenia cały czas modyfikację programu skupu aktywów (np. wydłużenie w czasie lub zwiększenie skali działania). Kontrakt FRA dla EUR pokazujący 3-miesięczny LIBOR za 3 miesiące spadł do poziomu -0,05%, czyli najniższego w historii. Wzrasta zatem rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami odnośnie polityki monetarnej FED a EBC, co sprowadza notowania pary EURUSD do najniższego poziomu od 9 września (1,1145).
 

Globalne umocnienie dolara (indeks USD rośnie o +0,33%) i ogólny odwrót od ryzyka (spadające ceny akcji i rosnące ceny obligacji) powodują wyprzedaż PLN. I tak też złoty do dolara słabnie o ponad -1% do poziomu 3,77. Do franka osłabia się o -0,6% i testuje okolice 3,87. Z kolei względem euro złoty jest słabszy o prawie 0,5% (4,20), a do funta traci -0,34% (para GBP PLN jest na poziomie 5,80).

 

 

Autor:

Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych, HFT Brokers

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych