Wznoszący trend dolara

2015-09-22

Amerykańska waluta jest na fali wznoszącej już od początku tego tygodnia i trend ten trwa również i dziś do godzin popołudniowych. Z braku istotnych wydarzeń mogących wstrząsnąć rynkiem walutowym (dość mało porywający kalendarz makroekonomiczny) inwestorzy przeszli do czynników globalnych, jak chociażby oczekiwania odnośnie polityki monetarnej dla poszczególnych krajów.

 

I tak też zwycięzcą w tym rankingu jest amerykański dolar, gdzie rynek nadal oczekuje systematycznego zacieśniania polityki monetarnej w przyszłości. I tak też pierwszej podwyżki rynek na podstawie kontraktów na stopę procentową oczekuje w marcu przyszłego roku, a następnie kolejny wzrost kosztu pieniądza szacowane jest na październik 2016. Z kolei osiągnięcie efektywnej stopy procentowej na poziomie 1% rynek oczekuje w czerwcu 2017.

Pomimo tego, że są to odległe terminy, dość dobrze widać, że oczekiwania rynku wobec stóp procentowych w USA są obecnie jednoznaczne – systematycznie w górę. Zyskuje na tym również amerykańska waluta, która umacnia się dziś do wszystkich walut z grona G10, oprócz japońskiego jena. Ten z kolei jest wspierany przez wyprzedaż na rynku akcji, gdyż istnieje dodatnia korelacja pomiędzy USDJPY a poziomem indeksu S&P500, który dziś zniżkuje o -1,2%.
 

Jen umacnia się wobec dolara o +0,22%, funt traci -0,72%, dolar australijski również -0,72%, a euro -0,56%. Sytuacja wspólnej waluty została pogorszona przez kolejne tąpnięcie w oczekiwaniach odnośnie przyszłej rynkowej stopy procentowej w strefie euro. Tu rynek wycenia cały czas modyfikację programu skupu aktywów (np. wydłużenie w czasie lub zwiększenie skali działania). Kontrakt FRA dla EUR pokazujący 3-miesięczny LIBOR za 3 miesiące spadł do poziomu -0,05%, czyli najniższego w historii. Wzrasta zatem rozbieżność pomiędzy oczekiwaniami odnośnie polityki monetarnej FED a EBC, co sprowadza notowania pary EURUSD do najniższego poziomu od 9 września (1,1145).
 

Globalne umocnienie dolara (indeks USD rośnie o +0,33%) i ogólny odwrót od ryzyka (spadające ceny akcji i rosnące ceny obligacji) powodują wyprzedaż PLN. I tak też złoty do dolara słabnie o ponad -1% do poziomu 3,77. Do franka osłabia się o -0,6% i testuje okolice 3,87. Z kolei względem euro złoty jest słabszy o prawie 0,5% (4,20), a do funta traci -0,34% (para GBP PLN jest na poziomie 5,80).

 

 

Autor:

Daniel Kostecki, Analityk Rynków Finansowych, HFT Brokers

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych