Wyprzedaż funta brytyjskiego

2015-12-17

Na funcie wyprzedaż. Na szerokim rynku funt sporo stracił, także na parze ze złotym obserwujemy zmiany. Jeszcze niedawno kurs wynosił 6 PLN, a obecnie już tylko 5,88 zł. Dziś opublikowano dane dotyczące sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Były one dobre, ale nie zdołały wpłynąć na kurs funta.

 

 

Dobre dane nie pomogły funtowi

Brytyjski funt zalicza kolejne spadki. Dziś czekaliśmy na odczyty makro o sprzedaży detalicznej w UK. kurs funtaOkazało się, że dane są dobre. Dlaczego więc nie przyniosły wzrostu kursu funta? Sprzedaż wzrosła aż o 1,5 proc., choć wskaźnik jest poniekąd "zafałszowany" z uwagi na Black Friday. Odczyty za miniony miesiąc i za cały kwartał pozwalają sądzić, że brytyjska gospodarka zakończy rok bardzo dobrze. Prezes Banku Anglii twierdzi, że nadal nie ma warunków, by podnosić stopy procentowe. Takie stwierdzenie padło podczas ostatniego wywiadu dla Financial Times. Presja ze strony rynku pracy, a konkretnie płac, także nie uzasadnia jeszcze podwyżek. Inwestorzy są najwyraźniej zniecierpliwieni.

 

Analiza techniczna

Sytuacja złotego jest dziś dobra. Na parach z frankiem i euro obserwujemy lokalne okolice wsparcia przy 3,97 i 4,29. Nie powinno być na razie dynamicznych spadków, choć na parze z funtem szterlingiem jest jeszcze przestrzeń do zmian na korzyść złotego. Nasza waluta umocniła się dziś wyraźnie do futa, choć to raczej zasługa sytuacji funta na szerokim ryku a nie stricte mocnego złotego. Gospodarka UK ma się dobrze, wzrost sprzedaży detalicznej, silny rynek pracy a jednocześnie stosunkowo niewielka ostatnio dynamika wzrostu płac nie pozostawiają złudzeń. Na razie wzrostu stóp procentowych w Wielkiej Brytanii nie będzie, kurs funta może jeszcze być nieco niższy.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych