Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Wokół złotego nerwowo

2016-05-10

Złotemu pomogło dziś polepszenie globalnego sentymentu, ale stwierdzenie, że złoty umocnił się, byłoby nadużyciem. Chwilowa poprawa kondycji naszej waluty nie zmienia faktu, że na rynku panuje nerwowa sytuacja przed opublikowaniem decyzji agencji Moody’s w sprawie ratingu.

 

Słaby złoty

Na rynkach globalnych poprawa nastroju, z czego skorzystał także złoty, ale skala tego zjawiska jest znacznie mniejsza niż jego potencjał, a to ze względu na niepokój jaki towarzyszy inwestorom w kwestii ratingu. Nasza waluta pozostaje słaba. Już 13 maja wszelkie wątpliwości zostaną rozwiane, poznamy decyzję agencji ratingowej. Tymczasem dzisiejsze kursy walut kształtują się następująco: frank szwajcarski 3,99 zł, dolar 3,89 zł, euro 4,43 zł, funt 5,63 zł. Na parze z dolarem wahania, funt brytyjski właściwie bez zmian. Lekkie umocnienie złotego na parze CHF/PLN.

 

Najważniejsze impulsy

Na szerokim rynku poprawa nastrojów, ale nie brakuje też czynników negatywnych, jak wspomniane zagrożenie obniżeniem ratingu. Niepokojące są też ostatnie wahania cen ropy, chociaż zazwyczaj złoty wychodził obronną ręką z kryzysów związanych ze spadkiem cen surowców, to należy pamiętać o szerszym kontekście i powiązaniach złotego na parach. W kraju pojawiają się ponownie impulsy negatywnie oddziałujące na naszą walutę – ryzyko polityczne. Tym razem chodzi już nie tylko o Trybunał Konstytucyjny, ale też o planowane zmiany w ustawie o Krajowej Radzie Sądownictwa. W najbliższych dniach seria danych makro. Jutro inflacja, następnie bilans płatniczy a w kolejnym tygodniu dane o produkcji.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc