src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Waluty w kontekście PMI

2019-02-05

Dziś główne punkty programu to odczyty indeksów PMI dla sektora usług różnych państw. Za nami już publikacja dla Indii, wypadła nieźle: 52,2 pkt. Następne odczyty będą napływać: o 9:15 (Hiszpania), 9:45 (Włochy), 9:50 (Francja), 9:55 (Niemcy), 10:00 (Strefa Euro) oraz o 10:30 (Wielka Brytania). Tyle, jeśli chodzi o Europę: ponieważ o 15:45 opublikowany zostanie jeszcze PMI dla usług w USA. O 16:00 ujrzymy indeks ISM dla tego samego sektora w Stanach.

 

 

Eurodolar krąży przy 1,1430-35. Na razie wahania są wąskie. 31 stycznia mieliśmy wybicie do 1,1510-15, potem euro straciło trochę na wartości, zyskał zatem dolar. Warto dodać, że odbyło się spotkanie Trumpa, prezydenta USA, z p. J. Powellem, szefem Rezerwy Federalnej. Był to nieformalny, nieoficjalny obiad: ale oczywiście rozmawiać mogli, o czym tylko chcieli. Skądinąd wiemy, nie jest to żadną tajemnicą, iż zdaniem Trumpa Fed nie powinien zacieśniać stóp w tym roku. I rzeczywiście, na ostatnim posiedzeniu Rezerwa nabrała bardziej gołębiego nastawienia, jakkolwiek Powell zapewniał, iż powodem nie są żadne naciski polityczne.

 

Bank Australii nie zmienił stóp procentowych, utrzymując nad ranem naszego czasu poziom 1,50 proc. jako główny poziom odsetek. Philip Lowe, szef Banku, przyznał, iż w drugiej połowie roku światowy wzrost gospodarczy spowolnił, a do tego powiększyły się czynniki ryzyka - ale zarazem nie tragizował: ogólny obraz sytuacji ekonomicznej na naszym globie jest jego zdaniem niezły. Zasadniczo Lowe liczy na to, iż Australia osiągnie 3-procentowy wzrost gospodarczy w tym roku i nieco mniejszy w przyszłym, a to z powodu zmniejszenia dynamiki eksportu. Para AUD/USD, dodajmy, podbiła rano z okolic 0,6735 do 0,7265. W istocie jednak 31 stycznia była wyżej, po prostu przez kilka dni mieliśmy korektę pro-dolarową.

 

 

Na złotym

Nie było wczoraj żadnych danych makro z Polski, nie bardzo mamy jakieś dziś. Tym niemniej jutro poznamy decyzję RPP na temat stóp procentowych. Sama decyzja nie jest istotna, w tym sensie, że nikt nie oczekuje zmiany, zawsze jednak warto zerknąć o 16:00 na sprawozdanie z obrad.

 

USD/PLN w ostatnim dniu stycznia opadł do 3,7070, ale od tego czasu złoty stracił cztery grosze, wznosząc się do 3,7460. Na EUR/PLN mamy 4,2830, wykres znów swobodnie krąży w rejonie starej konsolidacji.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych