Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Waluty – ruchy korekcyjne się kończą – wkrótce większa zmienność

2018-09-11

Po okresie słabości z końca minionego tygodnia, początek obecnego na rynku EUR/USD przyniósł zasadniczą zmianę nastrojów i jak widać na poniższym wykresie wróciliśmy w okolice maksimów z ostatnich kilku sesji.

 

 

Taki ruch wymusza ponownie spojrzenie na ten rynek pod kątem analizy tego, co właściwie buduje się na omawianej parze od 4 września br. Moim zdaniem na obecnym etapie można zakładać, że tworzy się tutaj trend boczny, który może być np. formacją poziomego trójkąta rozszerzającego się. Ograniczenia tej hipotetycznej póki co formacji zostały pokazane na powyższym wykresie. Przedstawiona wyżej teza oznaczałaby, że jesteśmy obecnie w korekcie, większego ruchu korekcyjnego (spadkowego), a ten ostatni powinien być kontynuowany w perspektywie kilku najbliższych dni. Dla mnie taki scenariusz będzie obowiązujący dopóki kurs eurodolara nie wybije się ponad 1.1670, gdzie znajdują się ważne, prezentowane wyżej opory. Tym samym zbliżenie się kursu EUR/USD do ww. poziomu może być dla inwestorów oczekujących spadków tej pary (rozwinięcia kolejnej nogi większej korekty) okazją do inicjowania krótkich pozycji na tej parze. Co stałoby się jeśli poziom 1.1670 zostałaby jednak pokonany ? Moim zdaniem w takim przypadku spadki kursu EUR/USD z drugiej połowy minionego tygodnia należałoby uznać jako skróconą podfalę "c" większej korekty, a to świadczyłoby o sile tego rynku i otwierało drogę w kierunku 1.1970. Genezę tego ostatniego poziomu pokazałem również na powyższym wykresie.

Dość ciekawie zaczyna się moim zdaniem rozwijać techniczny obraz rynku USD/JPY, gdzie przez kilka ostatnich dni oglądaliśmy dość dynamiczne wahania, które z obecnej perspektywy zaczynają układać się w jedną z formacji korekcyjnych.

Ta formacja korekcyjna, to moim zdaniem trójkąt rozszerzający, który w takim położeniu sygnalizowałby zbliżanie się co najmniej jeszcze jednej fali umocnienia dolara względem jena. Technicznym sygnałem do kontynuacji wzrostów byłoby wybicie ponad 111.70. W takim przypadku droga co najmniej w kierunku 113.0 zostałaby moim zdaniem otwarta. Gdyby ta formacja miała się rozwijać w sposób książkowy, to powinno to odbywać się w sposób, który przedstawiłem na poniższym, poglądowym wykresie.

 

Autor:

Tomasz Marek

EFIX Dom Maklerski S.A.

Członek Zarządu

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc