Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Wahania na eurodolarze - jak wpłyną na złotego

2015-02-06

Obserwujemy lokalną korektę na rynku eurodolara. Rozkład sił zależny jest od kilku czynników. Europejską walutę osłabia ogłoszony jakiś czas temu program QE, który będzie przedsięwzięciem długotrwałym. Na rynku pojawi się duża ilość taniego euro, a więc spadnie jego wartość. Kolejny czynnik to niepokojąca sytuacja Grecji. Z kolei na dolara wpłynie informacja o rosnącym bezrobociu ale i zwiększającej się ilości miejsc pracy.

 

Sprzeczne czynniki

Euro powinno osłabnąć w związku z perspektywą pojawienia się na rynku dużej ilości taniego pieniądza. Obligacje Grecji nie mogą być już zabezpieczeniem pożyczek, sytuacja jest zatem niepokojąca. W USA z kolei wzrosło bezrobocie, ale jednocześnie wzrosła ilość pozarolniczych miejsc pracy. Czynniki są zatem sprzeczne, na eurodolarze obserwujemy wahania.

 

Dzisiejsze notowania

Złoty po posiedzeniu RPP umocnił się, a dziś odrabiał straty do wspólnej waluty. Dzisiejszy kurs euro oscylował nawet wokół 4,16 - 4,15 zł. Z kolei kurs franka utrzymuje się poniżej 4 PLN i po południu wynosił około 3,95 zł. Po południu, w stosunku do godzin porannych, zanotowano lekki wzrost kursu dolara do poziomu 3,66 zł, by następnie obserwować spadek o dwa grosze, jednakże dobre dane z pewnością wzmocnią dolara. Funt szterling pozostaje na poziomie 5,58-5,60 zł.

 

Czy złoty skorzysta

Wahania na eurodolarze miały też odbicie na parze USD/PLN. Można śmiało powiedzieć, że para EUR/USD doszła do niedawnych szczytów, ale zabrakło sił do pokonania bariery 1,14 Korekta w dół jest mniej prawdopodobna, a kolejny cel to 1,16. Złoty ma szansę nawet by wrócić do poziomu sprzed 15 stycznia. Realne wydaje się wsparcie nawet na 3,59.

 

Czekamy na pozytywne impulsy makro

By zloty skorzystał i umocnił się potrzebne są nie tylko dobre dane z Europy, ale także oczywiście z krajowych odczytów. Jeśli w marcu dojdzie do obniżki stóp procentowych, to  kursy walut z pewnością odzwierciedliłyby nastroje panujące wokół złotego. Dobrze wypadł indeks PMI, ale zagrożeniem jest sytuacja w Grecji, zaostrzająca niechęć do ryzyka. Czekamy zatem na rozwój wydarzeń.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc