W oczekiwaniu na dane z USA

2015-11-06

Pierwszy piątek każdego miesiąca to tradycyjne oczekiwanie na miesięczne dane z rynku pracy Stanów Zjednoczonych. Ten odczyt jest uznawany, za najważniejsze dane makroekonomiczne, które są podawane do wiadomości inwestorów rynku walutowego. Zapowiada się zatem ciekawa sesja, choć wydaje się, że wiele dobrego znajduje swoje odzwierciedlenie w cenie dolara.

 

 

Analitycy ankietowani przez agencję Reuters oczekują miesięcznej zmiany zatrudnienia na poziomie 180 tysięcy. To wyżej niż dwa ostatnie odczyty, które znalazły się na poziomie 136 i 142 tysięcy; ale znacząco niżej niż średnia z miesięcy poprzedzających, która wyraźnie przekraczała 200 tysięcy nowych miejsc pracy. Teraz jednak o odczyty powyżej 200 tysięcy będzie coraz ciężej, ponieważ gospodarka amerykańska znajduje się o krok od pełnego zatrudnienia i nie jest w stanie produkować tak dużej ilości miejsc pracy. Odczyty w granicy 150 tysięcy spokojnie wystarczą, aby do końca przyszłego roku znaleźć się w stanie pełnego zatrudnienia. Warto skoncentrować się jednak na tym co czeka nas dziś i przygotować się na reakcję rynku. Jeżeli dane będą zgodne z oczekiwaniami rynku lub wyższe, to dolar powinien zachowywać się dobrze, chociaż większych wzrostów nie należy już oczekiwać. Po prostu rynek w tej chwili i tak wycenia podwyżkę na grudniowym posiedzeniu, co widać po kursie dolara czy rentowności obligacji.

 

Rynkowe prawdopodobieństwo podwyżki stóp w grudniu mierzone kontraktami na stopę procentową wynosi obecnie 56% i jest najwyższe w tym roku. Dobre dane tylko utwierdzą inwestorów w słuszności obranego kierunku. Co w przypadku słabych danych? Rynek poradził sobie z dwoma słabszymi odczytami w ostatnich miesiącach. Dolar tracił wyraźnie, ale krótko i szybko wracał do trendu. Jedynie odczyt wyraźnie poniżej 100 tysięcy mógłby wprowadzić poważne obawy wśród liczących na podwyżkę stóp procentowych w USA. Sesja w Europie rozpoczyna się od lekkich spadków, jedynie brytyjski FTSE 100 znajduje się na poziomie wczorajszego zamknięcia, a włoski FTSE MIB nawet lekko zyskuje. Na GPW lekkie spadki – WIG20 traci obecnie 0,12%; zaś WIG 0,27%. O poranku złoty minimalnie zyskuje względem wszystkich głównych walut i kursy par z PLN wyglądają następująco: USDPLN 3,9027; EURPLN 4,2417; GBPPLN 5,9178; CHFPLN 3,9208.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych