Dolar umacnia się względem funta

2015-07-23

W ostatnim czasie obserwowaliśmy przecenę dolara amerykańskiego, która trwała do opublikowanych dziś o godzinie 14:30 danych dotyczących nowych tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.


Wcześniejsza przecena amerykańskiej waluty nie była w żaden sposób potwierdzona przez ani dane, ani ruchy na rynku stopy procentowej. Kontrakty FRA dla dolara nadal pozostają na wysokich poziomach, gdzie rynek oczekuje, że 3-miesięczny LIBOR USD znajdzie się na poziomie 0,47% za 3 miesiące, 0,63% za 6 miesięcy, 0,85% za 9 miesięcy i będzie wynosić 1,05% za rok. W efekcie notowania dwóch pierwszych kontraktów znajdują się na najwyższych poziomach od 2012 roku, a FRA 9x12 i 12x15 docierają do czerwcowych szczytów.

Tym samym rynek stopy procentowej wierzy w szybkie tempo podwyżek stóp procentowych wprowadzane przez Rezerwę Federalną. Niemniej jednak dolar potrzebował najwyraźniej punktu zwrotnego w postaci danych potwierdzających dalszą poprawę na rynku pracy i ją otrzymał. Liczba tygodniowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w USA do 255 tys., co daje najniższą ich liczbę od 1973 roku. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 278 tys. przy 281 tys. poprzednio, a opublikowana liczba wyniosła 255 tys. Tak dobre dane spowodowały zwrot na parach z dolarem, który odrabia wcześniejsze straty.

Niemniej jednak indeks amerykańskiej waluty notowany przez Bloomberga traci do godziny 15:00 -0,32%. Para EUR USD znajduje się +0,30% nad kreską, a kurs wynosi 1,0962 (dzienne maksimum to 1,1017). Natomiast już teraz USD zyskuje względem AUD, który traci -0,15%, a także amerykańska waluta umacnia się w relacji do GBP, który osuwa się względem USD o -0,44%, a to za sprawą rozczarowujących danych dotyczących dynamiki sprzedaży na Wyspach. Ta wzrosła o 4% w czerwcu przy konsensusie wynoszącym 4,8% oraz poprzedniej wartości równej 4,6% (rewizja do 4,7%). Załamanie kursu funta jest tak znaczące, ponieważ jeszcze w zeszłym tygodniu przewodniczący Banku Anglii zapowiadał wcześniejszą od oczekiwań podwyżkę stóp procentowych (mógłby być to nawet koniec tego roku). Niemniej jednak po obecnych danych część z uczestników rynku przestała pozycjonować się pod wcześniejsze zapowiedzi Marka Carneya, domykając pozycje długie w funcie.

Dzięki temu złoty dziś umacnia się względem GBP o +0,51% do poziomu 5,85,a w relacji do franka od wczoraj nie zmienia wartości (3,92), a stosunku do euro traci -0,18% (4,12). Z kolei do dolara złoty umacnia się o +0,09% do poziomu 3,76.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych