Umacnia się polski złoty

2015-06-10

Umacnia się polski złoty. To pochodna odwrotu kapitału z rynków bazowych z powrotem do rynków bazowych. Zyskują także węgierski forint i turecka lira. Dla rynków kluczowa w dłuższym terminie powinna być wypowiedź Marka Belki dla Polskiego Radia, w której przyznał, że on sam dziwi się, ze złoty jest względnie stabilny, gdy powinien się umacniać.  


Dla rynków kluczowe będzie także dzisiejszy komunikat RBNZ po posiedzeniu banku dziś wieczorem. Pozwoli on nakreślić nastawienie centralnego banku Nowej Zelandii do prowadzenia polityki pieniężnej w najbliższym czasie. Na razie rynek nie wycenia luzowania polityki pieniężnej w najbliższych miesiącach, ale treści komunikatów banków centralnych często udowodniały, że potrafią całkowicie zmienić sytuację na rynku.  

 

Odwrót od dolara

Środowy poranek dostarczył sporo zmienności zarówno na głównych parkietach giełdowych, jak i na walutach rynków bazowych. Do najbardziej zauważalnych zmian należy przede wszystkim znacząca aprecjacja japońskiego jena. To efekt wypowiedzi prezesa Banku Japonii, Haruhiko Kurody, który w swojej wypowiedzi podkreślił fakt, że program luzowania ilościowego w Japonii nie będzie przecież trwał wiecznie.

Dodał także, że jeżeli podwyżki stóp procentowych w kursie USD JPY są już w pełni wycenione, to ciężko będzie wytłumaczyć dalszą deprecjację japońskiej waluty. O poranku za dolara trzeba płacić niespełna 123 jeny.  
 

 

Autor:

Paweł Ropiak

X-Trade Brokers S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych