src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Szybki powrót spadków na Wall Street

2016-09-14

Kolejna ciekawa sesja na amerykańskim parkiecie za nami, tym razem ponownie przeważały spadki. Mocne poniedziałkowe odbicie na światowych parkietach nie było poparte spadkiem rentowności obligacji, co rodziło pewnego rodzaju obawy chociażby u Billa Grossa z Janus Capital.

 

 

Jego obawy szybko się sprawdziły – rynek obligacji nie kupił akcyjnego optymizmu, a wczoraj to akcje równały w dół. Główne indeksy amerykańskie wyraźnie tracił: indeks S&P500 został przeceniony o 1,48%; Dow Jones Industrial o 1,41%; zaś Nasdaq Composite o 1,09%. Ponownie to spółki technologiczne okazały się najlepsze, głównie dzięki rosnącemu kursowi Apple (+2,38%).

 

Szeroko pojęty rynek po raz pierwszy od dłuższego czasu ma problem z odgadnięciem przyszłych działań banków centralnych. Do tej pory kierunek był zawsze jeden – dalsze luzowanie czy to poprzez ujemne stopy procentowe, czy przez kolejne rundy programów QE. Teraz jest inaczej – FED szykuje się do normalizacji polityki monetarnej, a pozostałe banki przeglądają efekty swoich działań.

 

21 września zakończą się posiedzenia FED i Banku Japonii, oba będą niezwykle ważne, ale tym razem istotniejsze może okazać się posiedzenie w Kraju Wiśni. FED najprawdopodobniej nie podwyższy jeszcze stóp procentowych, ale rynek jest przygotowany na takie działanie jeszcze w tym roku, więc po części jest ono zdyskontowane.

 

Dużą zagadką jest Bank Japonii – większość ekonomistów spodziewa się jakiejś formy luzowania, ale nie do końca wiadomo czy przez stopy procentowe, czy przez skup aktywów. Dodatkowo pojawiały się także głosy, że Bank Japonii będzie miał coraz większy problem z zakupem obligacji rządowych, których na rynku zwyczajnie brakuje. Obecny skup dwukrotnie przewyższy emisję obligacji netto w przyszłym roku.

 

Jeśli Bank Japonii nie zdecyduje się na żadną formę luzowania, to rynek będzie bardzo zawiedziony. Będzie to sygnał, że banki centralne zaczynają sobie zdawać sprawę z tego, że nieskończona stymulacja przestaje przynosić efekty. To doprowadzi do wzrostu rentowności obligacji i pogłębi nerwowość na rynku, którą obserwujemy w ostatnich dniach. Brak luzowania powinien także oznaczać pogłębienie korekty na rynku akcyjnym.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych