Stabilizacja złotówki, ale spadek WIG20 i PKO BP

2016-02-02

Obligacje zyskuje również ze względu na ponownie występującą większą awersję do ryzyka. Indeksy giełdowe spadają zarówno w Europie, jak i w USA. DAX traci -2 proc., a S&P500 -1,24 proc. WIG 20 z kolei spadł o -2,58 proc, a na czele spadków znajduje się największy polski bank PKO BP.


Nastrojów nie polepsza także sytuacja na rynku ropy, która zniżkuje dziś o -3,5 proc. (baryłka WTI). Ropa i sentyment na tym rynku jest od początku roku bardziej globalnym wskaźnikiem podejścia inwestorów do ryzyka. 
Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy dość istotne ruchy na rynkach obligacji. Niemieckie obligacje 10-letnie drożały, a ich rentowność spadła do 9-cio miesięcznego dołka. Wszystko za sprawą malejących oczekiwań inflacyjnych w strefie euro. Ich miara na podstawie 5-cio letnich swapów inflacyjnych spadła do najniższego poziomu od początku 2015 roku.

 

Spojrzenie inwestorów na inflację w strefie euro jest zatem wciąż negatywne nawet pomimo ostatniego odbicia w cenach ropy, która osiągnęła dwunastoletnie dołki w ubiegłym miesiącu, następnie rosnąc o 20%. Wspomniany swap inflacyjny jest notowany obecnie na poziomach, w których to został uruchomiony program skupu aktywów przez EBC, który miał pomóc inflacji wrócić do 2 proc. celu. Strateg Banku Nordea cytowany przez agencję Bloomberg podkreśla, że odbicie w cenach ropy i brak odbicia w oczekiwaniach odnośnie przyszłej inflacji to dość poważny sygnał dla Europejskiego Banku Centralnego. Środowisko spadających oczekiwań inflacyjnych to dobry katalizator dla wzrostu cen obligacji i spadku ich rentowności.

 

Na rynku walutowym najwięcej zyskuje japoński jen, umacniając się względem USD o 0,5 proc. Indeks dolara nie zmienia swojej wartości (99,01) podobnie jak i złoty, który jest dziś bardzo stabilny. Za euro należy zapłacić 4,40, za funta 5,81, a za franka 3,96 złotego.

 

Jutro poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowym konsensusem stopa referencyjna ma pozostać na niezmienionym poziomie 1,5 proc. Tymczasem rynek, na podstawie krzywej OIS, szacuje możliwość jednej obniżki stóp o 25 p.b. na przestrzeni roku. Komunikat i konferencja do decyzji RPP o godzinie 16:00.

 

 

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych