src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Stabilizacja złotówki, ale spadek WIG20 i PKO BP

2016-02-02

Obligacje zyskuje również ze względu na ponownie występującą większą awersję do ryzyka. Indeksy giełdowe spadają zarówno w Europie, jak i w USA. DAX traci -2 proc., a S&P500 -1,24 proc. WIG 20 z kolei spadł o -2,58 proc, a na czele spadków znajduje się największy polski bank PKO BP.


Nastrojów nie polepsza także sytuacja na rynku ropy, która zniżkuje dziś o -3,5 proc. (baryłka WTI). Ropa i sentyment na tym rynku jest od początku roku bardziej globalnym wskaźnikiem podejścia inwestorów do ryzyka. 
Podczas dzisiejszej sesji obserwowaliśmy dość istotne ruchy na rynkach obligacji. Niemieckie obligacje 10-letnie drożały, a ich rentowność spadła do 9-cio miesięcznego dołka. Wszystko za sprawą malejących oczekiwań inflacyjnych w strefie euro. Ich miara na podstawie 5-cio letnich swapów inflacyjnych spadła do najniższego poziomu od początku 2015 roku.

 

Spojrzenie inwestorów na inflację w strefie euro jest zatem wciąż negatywne nawet pomimo ostatniego odbicia w cenach ropy, która osiągnęła dwunastoletnie dołki w ubiegłym miesiącu, następnie rosnąc o 20%. Wspomniany swap inflacyjny jest notowany obecnie na poziomach, w których to został uruchomiony program skupu aktywów przez EBC, który miał pomóc inflacji wrócić do 2 proc. celu. Strateg Banku Nordea cytowany przez agencję Bloomberg podkreśla, że odbicie w cenach ropy i brak odbicia w oczekiwaniach odnośnie przyszłej inflacji to dość poważny sygnał dla Europejskiego Banku Centralnego. Środowisko spadających oczekiwań inflacyjnych to dobry katalizator dla wzrostu cen obligacji i spadku ich rentowności.

 

Na rynku walutowym najwięcej zyskuje japoński jen, umacniając się względem USD o 0,5 proc. Indeks dolara nie zmienia swojej wartości (99,01) podobnie jak i złoty, który jest dziś bardzo stabilny. Za euro należy zapłacić 4,40, za funta 5,81, a za franka 3,96 złotego.

 

Jutro poznamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zgodnie z rynkowym konsensusem stopa referencyjna ma pozostać na niezmienionym poziomie 1,5 proc. Tymczasem rynek, na podstawie krzywej OIS, szacuje możliwość jednej obniżki stóp o 25 p.b. na przestrzeni roku. Komunikat i konferencja do decyzji RPP o godzinie 16:00.

 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych