Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Środa z bankami centralnymi

2016-09-20

Jutrzejsza środa to bardzo wyjątkowy dzień, gdyż rzadko kiedy mamy aż trzy decyzje banków centralnych z grona krajów walut G10. Mowa tu o decyzji Banku Japonii, o decyzji Rezerwy Federalnej USA oraz o decyzji Banku Nowej Zelandii.

 

 

Maraton rozpocznie Bank Japonii, który już jutro nad ranem ogłosi swoją decyzję. Czego od BoJ oczekuje rynek? Na 40 ankietowanych 14 opowiada się za cięciem stóp, a pozostali nie widzą zmian w polityce monetarnej ze stopą na poziomie -0,1 proc. Spośród 14 głosów zakładających obniżkę 11 widzi cięcie do -0,2 proc., 2 do -0,3 proc., a 1 do -0,4 proc.

 

Zatem inwestorzy nie oczekują zdecydowanych działań ze strony banku z Kraju Kwitnącej Wiśni i każde luzowanie polityki monetarnej może wpłynąć istotnie zarówno na notowania japońskiego indeksu Nikkei, jak i japońskiego jena. Na rynku forex zatem najbardziej gorąco może być na parach USDJPY oraz NZDJPY.

 

Przechodząc do Rezerwy Federalnej, to tutaj również nie obserwujemy wygórowanych oczekiwań odnośnie zmian w prowadzonej polityce pieniężnej. Rynek szacuje możliwość podwyżki na 18 proc. Z kolei 92 na 96 ankietowanych przez Bloomberga ekonomistów wskazuje na brak zmian. Z większych instytucji opowiadających się za podwyżką można zaznaczyć banki Barclays oraz BNP Paribas.

 

Również po Banku Nowej Zelandii nie oczekuje się zbyt wiele. Inwestorzy wyceniają możliwość obniżki głównej stopy procentowej o 25 pkt. bazowych z 2,00 do 1,75 proc. na 13,7 proc. W dłuższym terminie obniżka jest szacowana dopiero na 1 kwartał 2017 roku.

 

Warto pamiętać o wspomnianych decyzją, gdyż to one mogą rozdawać karty podczas jutrzejszego handlu na rynku walutowym i nie tylko.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc