Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Spadek złotego w oczekiwaniu na decyzję RPP

2015-01-14

Kolejny dzień spadków na rynku złotego. Złoty traci do głównych walut. Główne przyczyny są dwie. Po pierwsze kondycja eurodolara i podążanie za kwotowaniami, a po drugie oczekiwanie na stanowisko Rady Polityki Pieniężnej. Dziś kończy się dwudniowe posiedzenie rady i o godz. 16 poznamy decyzję w sprawie stóp procentowych. Do publicznej wiadomości podanych zostanie także kilka danych makro.

 

Złoty traci na wartości

Rynek walutowy czeka na decyzję Rady (RPP), a złoty traci. Po godzinie 10.00 kurs dolara amerykańskiego testował poziom 3,6432 zł, euro osiągnęło 4,2921 zł, a frank szwajcarski3,5736 zł. W przypadku funta brytyjskiego zmiana była także spora, obecnie kurs wynosi 5,5434 zł.

 

Oczekiwania wobec RPP

Większość ekonomistów jest zgodna, RPP raczej stóp nie zmieni, zaskakującym rozwojem wypadków, mającym wpływ na kondycję złotego byłaby obniżka. Jednakże nie należy całkowicie wykluczać takiego scenariusza, pamiętając, że w samej radzie istnieją duże rozbieżności stanowisk. Która frakcja tym razem okaże się silniejsza i czy komunikat w sprawie stanowiska członków Rady będzie zawierał zapowiedzi możliwych obniżek w przyszłości? Na wyjaśnienie tych kwestii trzeba poczekać do godziny 16.

 

Znikome szanse na wzmocnienie złotego

Jeśli stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie, szansa na wzmocnienie naszej waluty jest bliska 0, zwłaszcza jeśli chodzi o kurs euro, bo wspólna walutana rynku bazowym ma mocną pozycję. Eurodolar zmierza w okolice1,1850 – 70, gdyż w USA prognozy mówią o spadku sprzedaży detalicznej.

 

Kurs EUR/PLN znowu powyżej 4,29, a USD/PLN w okolicy 3,64

Złoty niestety słabnie. Obniżka stóp byłaby zaskoczeniem i na naszą walutę wpłynęłaby negatywnie, a pozostawienie stóp na dotychczasowym poziomie, na złotego znacząco nie wpłynie. Reakcja rynku będzie tak naprawdę odpowiedzią na pytanie – na ile skuteczną politykę potrafi prowadzić RPP i czy ma ona faktyczny wpływ na kurs złotego.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc