Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Słaba kondycja chińskiej gospodarki

2015-09-28

Podczas dzisiejszej sesji azjatyckiej mieliśmy do czynienia z publikacją dosyć ważnych danych z chińskiej gospodarki, pomimo tego, iż Bloomberg ocenia je najmniejszym stopniem ważności. Dane na temat zysków sektora przemysłowego wypadły bardzo słabo, co może wywołać ponownie obawy na temat kondycji chińskiej gospodarki, co z pewnością przyniesie awersję do ryzyka przez większość uczestników rynku. 

 

 Ważne dane z Chin pokazały spadek zysków w sektorze przemysłowym, w najszybszym rokrocznym tempie od około czterech lat. Pytania co do kondycji Chińskiej gospodarki na pewno ponownie pojawią się na pierwszych stronach gazet. Zyski zmniejszyły się o -8.8% w porównaniu do analogicznego miesiąca w ubiegłym roku. Poprzedni odczyt wskazał spadek o -2.9% r/r.Jest to trzeci miesiąc, w którym zyski spadają i największy spadek od października 2011 roku.
 

Sentyment rynkowy będzie zależał głównie od Chin, gdyż rynek spekuluje że Fed będzie skłonny podnieść stopy jedynie jeśli dane napływające z drugiej największej gospodarki zaczną się poprawiać. Przed nami bardzo ciekawy tydzień, w którym opublikowany zostanie wskaźnik inflacyjny preferowany przez Fed, payrolle, czyli popularnie nazywane dane na temat zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym oraz indeksy PMI w Azji w tym rządowy z Chin.
 

Dzisiaj rynek będzie przysłuchiwał się wypowiedziom bankierów centralnych z USA. Będzie wypowiadał się Tarullo, Dudley, Evans oraz Williams. Rynek będzie zainteresowany szczególnie tą ostatnią osobą, gdyż Williams prezentuje swoisty konsensus wśród członków Komitetu Otwartego Rynku. 
 

Wczesnym porankiem na rynku złotego jest bardzo spokojnie, choć złoty wydaje się dosyć silnie wyprzedany w stosunku do europejskiej waluty znajdując się nieznacznie nad poziomem 4,2200. Frank jest ostatnio relatywnie tani, choć jego dalsze losy zależeć będą głównie od nastrojów z Chin, czy sentymentu do amerykańskiego dolara. Z jednej strony Chiny będą wywoływać obawy, co może skłonić inwestorów do odwrotu od rynków EM, z drugiej zaś powrót pozytywnych nastrojów dla amerykańskiego dolara po ostatnich wypowiedziach bankierów centralnych z USA, w tym Janet Yellen, która widzi podwyżkę stóp procentowych w tym roku. Mocniejszy dolar powinien oznaczać rychłe umocnienie się dolara w stosunku do euro, ale również do franka szwajcarskiego. Na godzinę 8:30 za euro płaciliśmy 4,2215 zł, za dolara: 3,7803 zł, za funta: 5,7408 zł, natomiast za franka szwajcarskiego: 3,8536 zł. 

 

 

Autor:

Michał Stajniak

X-Trade Brokers

Analitykiem Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc