Silny złoty - promyk nadziei dla Grecji

2015-06-02

Sprawy związane z Grecją bywały w ostatnich dniach czynnikiem o charakterze przede wszystkim kontrującym euro i siłą rzeczy wzmacniającym dolara. To dlatego, że brakowało impulsów pozytywnych, promyków nadziei.

 

Mamy już jednak tego rodzaju sygnał. Grecy poinformowali, że przekazali wierzycielom kolejną propozycję ugody, która może być ważnym krokiem w drodze do zakończenia negocjacji. W nocy zresztą w Berlinie faktycznie obradowali przedstawiciele MFW, EBC i KE, a poza tym również prezydent Francji i kanclerz Niemiec.
 

Jak to często bywa, tak naprawdę medialne newsy i przecieki nie są do końca jasne. Media donoszą o tym, że Jeroem Dijsselbloem miał powiedzieć, iż wierzyciele wciąż są daleko od zawarcia układu z Grecją, ale równocześnie dowiadujemy się, że już teraz europejskie instytucji doszły do wspólnego głosu.
 

Mimo że sprawy wciąż nie są jasne, to jednak na głównej parze mamy zaskoczenie, czyli silny wzrost do 1,1115-20, przy czym maksima wypadały niewiele niżej niż przy 1,12. Wydaje się, że sporo w tym spekulacji i przesady, dlatego zakładamy korektę w dniu jutrzejszym, ale trzeba przyznać, że przynajmniej na parę dni scenariusz 1,08 został odsunięty (albo i na dłużej, jeśli do kompromisu faktycznie dojdzie).
 

Dodajmy przy tym, że w Strefie Euro odnotowano w końcu dodatnią inflację. Samo w sobie powinno się to wydawać czynnikiem niekorzystnym dla euro (w końcu inflacja to spadek wartości pieniądza), ale pamiętajmy, że wygenerowanie inflacji to w ostatnich czasach cel EBC, działającego w oparciu o myśl ekonomiczną, w której inflacja może być pożyteczna (podobnie rozumuje Fed w USA).
 

I wreszcie: dane o zamówieniach w USA za kwiecień rozczarowały. Notowano m.in. -1 proc. m/m na dobra trwałego użytku (a nie -0,5 proc.), a także -0,4 proc. w przemyśle (a nie 0,0 proc.) czy -0,2 proc. na dobra bez środków transportu (a nie 0,5 proc.). To tym bardziej odwróciło uwagę rynku od dolara USDKorekta, jeśli nadejdzie, może teraz prowadzić do 1,11, a niżej do 1,1060-70, być może do 1,1030. Jutro w programie m.in. ważne odczyty PMI z sektora usług oraz o sprzedaży i bezrobociu w Eurolandzie.Bardzo silny polski orzeł

Na fali optymistycznych spekulacji na temat Grecji mocno zyskał złoty. Na USD/PLN otarliśmy się o wsparcie przy 3,6945 i niżej, teraz powinniśmy trochę wrócić, być może do 3,7150. Na EUR/PLN 4,12 nie jest aż tak piorunująco odmiennym kursem od tych, które były w ostatnich dniach, aczkolwiek w stosunku do dzisiejszych maksimów też doszło do wzmocnienia.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych