Silny dolar i dobre dane z Chin

2015-10-19

Z jednej strony silny dolar, wywierający presję na waluty rynków wschodzących, a z drugiej zaskakująco dobre dane z Chin, poprawiające sentyment wokół EM. W Chinach co prawda wciąż mamy do czynienia z mniejszym tempem wzrostu gospodarczego niż dotychczas, ale spadki wyraźnie wyhamowały – jeśli odczyty są zgodne z prawdą.

 

Rynek był gotowy na słabsze dane

Nie sprawdził się pesymistyczny scenariusz – spadła dynamika wzrostu gospodarczego, ale nie tak bardzo jak przewidywali analitycy. Chodzi oczywiście o Chiny. W nocy dotarły do nas dane z Azji i tempo wzrostu wynosi 6,9 proc r/r. Pojawiły się co prawda głosy powątpiewające w prawdziwość odczytów, ale nie zmienia to faktu, że sentyment wokół walut EM jest wyraźnie lepszy.

 

Dolar wciąż silny

Dane z ubiegłego tygodnia o inflacji wzmocniły dolara, co w połączeniu z wypowiedzią przedstawiciela EBC osłabiło euro stwarzają interesującą sytuację. Eurodolar balansuje tuż przy granicy 1,1350-70. Po południu kolejne odczyty z USA, a wieczorem i jutro wypowiedzi przedstawicieli FED. Warto zatem śledzić kurs dolara, może on ulec sporej zmianie.

 

Kursy walut

Aktualne kursy walut (odczyt z godz. 11:30) kształtują się następująco: euro 4,2313 zł, frank szwajcarski 3,9083 zł, dolar amerykański 3,7307 zł, funt szterling 5,7675 zł. Na parze z euro jest co prawda potencjał do umocnienia się złotego, ale wciąż silny jest trend wzrostowy i złotemu trudno go przełamać.

 

Sytuacja na eurodolarze ważna dla złotego

Z punktu widzenia naszej waluty najważniejsza jest obecnie sytuacja na eurodolarze. Spadki na eurodolarze z pewnością uczynią realnym kurs dolara na poziomie 3,76. Wzrost pozwoli na utrzymanie dotychczasowego kursu, lub lekkie umocnienie złotego. Dziś pierwsze wystąpienie przedstawiciela FED, a także dane krajowe, o produkcji przemysłowej, cenach i sprzedaży.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych