Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Silny dolar i dobre dane z Chin

2015-10-19

Z jednej strony silny dolar, wywierający presję na waluty rynków wschodzących, a z drugiej zaskakująco dobre dane z Chin, poprawiające sentyment wokół EM. W Chinach co prawda wciąż mamy do czynienia z mniejszym tempem wzrostu gospodarczego niż dotychczas, ale spadki wyraźnie wyhamowały – jeśli odczyty są zgodne z prawdą.

 

Rynek był gotowy na słabsze dane

Nie sprawdził się pesymistyczny scenariusz – spadła dynamika wzrostu gospodarczego, ale nie tak bardzo jak przewidywali analitycy. Chodzi oczywiście o Chiny. W nocy dotarły do nas dane z Azji i tempo wzrostu wynosi 6,9 proc r/r. Pojawiły się co prawda głosy powątpiewające w prawdziwość odczytów, ale nie zmienia to faktu, że sentyment wokół walut EM jest wyraźnie lepszy.

 

Dolar wciąż silny

Dane z ubiegłego tygodnia o inflacji wzmocniły dolara, co w połączeniu z wypowiedzią przedstawiciela EBC osłabiło euro stwarzają interesującą sytuację. Eurodolar balansuje tuż przy granicy 1,1350-70. Po południu kolejne odczyty z USA, a wieczorem i jutro wypowiedzi przedstawicieli FED. Warto zatem śledzić kurs dolara, może on ulec sporej zmianie.

 

Kursy walut

Aktualne kursy walut (odczyt z godz. 11:30) kształtują się następująco: euro 4,2313 zł, frank szwajcarski 3,9083 zł, dolar amerykański 3,7307 zł, funt szterling 5,7675 zł. Na parze z euro jest co prawda potencjał do umocnienia się złotego, ale wciąż silny jest trend wzrostowy i złotemu trudno go przełamać.

 

Sytuacja na eurodolarze ważna dla złotego

Z punktu widzenia naszej waluty najważniejsza jest obecnie sytuacja na eurodolarze. Spadki na eurodolarze z pewnością uczynią realnym kurs dolara na poziomie 3,76. Wzrost pozwoli na utrzymanie dotychczasowego kursu, lub lekkie umocnienie złotego. Dziś pierwsze wystąpienie przedstawiciela FED, a także dane krajowe, o produkcji przemysłowej, cenach i sprzedaży.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc