Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Silne euro

2015-09-14

Niemal 3-proc.  spadek szanghajskiego indeksu nie robi na inwestorach wrażenia, gdy tak mocno wyczekiwane posiedzenie FOMC jest tuż – tuż. Żadna z walut G-10 nie zmienia dziś wartości do dolara o więcej niż 0,4 proc., ale traci on do wszystkich pozostałych walut z tego grona. Najsilniejsze są japoński jen i euro, co może sugerować nieco negatywny sentyment.  Przed posiedzeniem FOMC można spodziewać się pokrywania pozycji przez inwestorów, co będzie prowadzić do osłabienia dolara. 


Mianem stabilizacji można określić również  przebieg notowań w świecie emerging markets. Ma ona jednak niejedno oblicze. USD/TRY  jest nadal bliziutko historycznych szczytów, ale USD/ZAR ubiegłotygodniowym bardzo silnym spadkiem przerywającym ponadmiesięczną wyprzedaż otworzył sobie szansę na dłuższe wyhamowanie zwyżek.  USD/PLN flirtuje z 3,70, EUR/PLN jest poniżej 4,21. W nocy kurs ponownie nieudanie próbował zejść pod 4,20. Uważamy, że to w końcu nastąpi (w końcu cały czas aktywny jest Wykres Dnia z 28 sierpnia zalecający sprzedaż EUR/PLN po 4,4250 z targetem 4,18) , ale zajmowanie krótkich pozycji po obecnych cenach jest nazbyt ryzykowne. 

Warto zwrócić też uwagę na rynki towarowe: kontynuację silnego odbicia zbóż notowanych na CBOT po piątkowym raporcie Departamentu Rolnictwa USA oraz utrzymującą się słabość metali szlachetnych, zwłaszcza srebra i platyny. Dziś wyraźnie na wartości traci też miedź. Jest to pokłosie weekendowych danych z Chin. Rozczarowała produkcja przemysłowa, a jeszcze gorzej od niej wypadł odczyt dotyczący inwestycji, które przyrosły najsłabiej od 2001 roku.
 

 

Autor:

Bartosz Sawicki

DM TMS Brokers

Kierownik Departamentu Analiz

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc