Seria publikacji od wtorku

2019-02-18

Eurolar jest obecnie na poziomie 1,1315 albo też w rejonie 1,1310-25. To znaczy, że euro trochę zyskało, biorąc pod uwagę, iż w piątek notowano minima przy 1,1235. Innymi słowy, testowano dolne granice konsolidacji wszczętej jesienią.

 

 

Zresztą, tak naprawdę nadal jesteśmy w tym dolnym rejonie, albowiem korekta ma dość kosmetyczny charakter. Bądź co bądź, nie widzimy poziomów takich jak 1,15 - 1,1560 (to były, z grubsza rzecz biorąc, maksima kreślone w styczniu)

 

W USA trwa stan wyjątkowy ogłoszony przez prezydenta Trumpa po to, by przeforsować budowę muru chroniącego USA przed emigrantami z Meksyku oraz innych krajów Ameryki Łacińskiej. Zarazem trwają rozmowy handlowe USA z Chinami, jakkolwiek wpływ ich rezultatów na kurs dolara to nie jest coś jednoznacznego (np. z jednej strony można uznać, że ewentualne rozwiązanie konfliktu podbije wartość euro z uwagi na ulgę i wzrost apetytu na ryzyko, z drugiej zaś, że rozwiązanie pomyślne dla Stanów powinno, jak każda dobra dla USA wiadomość, wspierać dolara).

 

Dziś właściwie nie ma danych makro, zresztą w USA mamy Dzień Prezydenta i jest wolne. W Europie też nic ciekawego. Właściwe kalendarium zaczyna się od jutra. Na przykład jutro ujrzymy dane z Polski o średnim wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Poza tym pojawi się niemiecki indeks ZEW i bilans płatniczy Eurolandu.


W środę harmonogram obejmuje m.in. dane z Japonii o eksporcie i imporcie oraz polską produkcję przemysłową, zaś w czwartek poznamy wskaźniki PMI dla przemysłu i usług Niemiec czy np. Strefy Euro, jak również sprzedaż detaliczną w naszym kraju. W piątek czekają na nas informacje o sprzedaży detalicznej w Kanadzie i PKB w Niemczech. Zaprezentowany zostanie wówczas także niemiecki indeks Ifo. Dodajmy jeszcze, że w środę wieczorem mamy protokół z posiedzenia FOMC.

 

 

Na złotym

Polski złoty był ostatnimi czasy uzależniony głównie od wahań międzynarodowych, w szczególności od eurodolara. Para ta ma tradycyjnie już wymowny wpływ na USD/PLN. Co prawda w ubiegłym tygodniu naruszono kilkumiesięczną konsolidację, wychodząc ponad jej górne ograniczenia i osiągając rekordowe poziomy rzędu 3,8570-80 - ale potem przyszła korekta i teraz notujemy 3,8250. Naturalnie to nadal wysoki poziom i słaby złoty, jeśli za punkt odniesienia brać przełom stycznia i lutego, gdy para schodziła do 3,71 i niżej.

 

EUR/PLN klaruje się na poziomie 4,3270. Kształ wykresu jest zbliżony do tego, co widzimy na parze dolarowej, czyli od początku lutego mamy trend wzrostowy w obrębie szerokiej konsolidacji. Ostatnio trend ów nieco przyhamował i się spłaszczył.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych