Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Rynki walutowe odetchnęły ulgą

2015-07-10

Przesłana wczoraj wieczorem lista greckich propozycji warunków porozumienia wyłączyła obecną od kilku dni na większości rynków awersję do ryzyka. Ciekawy pozostaje fakt, że po przeprowadzonym w ostatnią niedzielę referendum w którym Grecy wyrazili niechęć w stosunku do polityki oszczędności zalecanej przez Eurogrupę, premier Tsipras przesłał do Brukseli listę reform, które miałyby wskazywać na jeszcze większe oszczędności.


Ten wyraz ukrywanej potrzeby osiągnięcia porozumienia ze strony greckiego rządu to dosyć dobra wskazówka dla rynków jak zdeterminowani mogą być europejscy liderzy na niedzielnym szczycie Unii Europejskiej by nie dopuścić do negatywnego scenariusza.

W powyższej atmosferze przebiegają dzisiaj zmiany na rynku walutowym. Tracą waluty bazowe (dolar, jen), a zyskują waluty rynków wschodzących – szczególnie krajów euro bloku (Polska, Węgry, Czechy, Szwecja, Norwegia). Pewne odreagowanie widać także na euro i funcie. Ich wypadkowe zmiany zależą także od zmian rentowności obligacji skarbowych tychże państw - odwrót od bezpiecznych przystani spowodował wzrost ich rentowności. 

 

 

Autor:

Paweł Ropiak

X-Trade Brokers S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc