Rynki po południu – optymistyczna końcówka tygodnia

2016-02-26

Optymizm, który pojawił się wczoraj, jest widoczny także i dziś. Indeksy giełdowe rosną, ropa zwyżkuje, a osłabia się jen oraz frank. Wczoraj sytuacja wyglądała bardzo podobnie, jednak dziś zyskuje jeszcze bardziej zdecydowanie amerykański dolar, a traci euro.

 

 

Wszystko to za sprawą lepszych od oczekiwań danych makroekonomicznych, które napłynęły dziś ze Stanów Zjednoczonych, co przyspieszyło opisywane tendencje rynkowe. O godzinie 14:30 poznaliśmy m.in. dynamikę zmian annualizowanego odczytu PKB USA za czwarty kwartał 2015 roku w relacji do kwartału poprzedniego. Produkt Krajowy Brutto wzrósł o 1 proc. wobec oczekiwanej zmiany o 0,4 proc. Co więcej wzrosła inflacja bazowa PCE (i to w relacji kwartalnej oraz miesięcznej) odpowiednio o 1 proc. oraz 0,3 proc. (oczekiwano 1,2 proc. i 0,2 proc.). Dochody i wydatki amerykanów również w styczniu okazały się większe, zwyżkując o 0,5 proc.

 

Dzięki tym informacjom dolar pozostaje mocny, a jego indeks wzrósł do godziny 16:05 o 0,5 proc. do 97,93 pkt., wyznaczając nowy tygodniowy szczyt. Tym samym para EURUSD spadła do 1,0942, a euro było także pod presją ze względu na gorszy od oczekiwań odczyt inflacji z największej gospodarki eurolandu, czyli Niemiec. W lutym inflacja, a właściwie deflacja, HICP spadła do poziomu -0,2 proc. przy konsensusie 0,0 proc. (jest to najniższy odczyt od października 2015). W rezultacie spadającej inflacji oraz oczekiwań inflacyjnych w strefie euro wzrasta presja na działania Europejskiego Banku Centralnego już w marcu. Zdaniem Goldman Sachs EBC może obciąć stopę depozytową o 10 punktów bazowych, zwiększyć skalę skupu o 10 mld euro (z 60 do 70 mld miesięcznie) oraz wydłużyć w czasie program z końca marca do końca września 2017.

 

Ze względu na powyższe rośnie także presja na działania SNB, czyli banku centralnego Szwajcarii. Rynek na podstawie krzywej OIS (overnight indexed swap) szacuje, że w terminie miesiąca główna stopa procentowa w Szwajcarii spadnie z poziomu -0,75 proc. do -1 proc.

 

Przyszły tydzień będzie równie ciekawy jak mijający, jeśli chodzi o inflację. Już w poniedziałek o godzinie 11:00 poznamy odczyt wskaźnika cen za luty dla całej strefy euro. Natomiast już we wtorek o godzinie 04:30 poznamy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Ankietowani przez Bloomberga ekonomiści jednogłośnie wskazują na to, że główna stopa procentowa nie ulegnie zmianie i nadal będzie wynosić 2 proc.

 

Autor:

Daniel Kostecki

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Dyrektor Departamentu Analiz Rynkowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych