Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Rynek szuka równowagi

2016-06-28

Rynek próbuje wyznaczyć nowe poziomy równowagi. Ostatnia wyprzedaż, w związku z wynikami referendum, chwilowo za nami. Niestety złoty pozostaje słaby. Nasza waluta silnie uzależniona jest teraz od wszelkich doniesień dotyczących spadków na funcie, a agencje ratingowe właśnie obniżyły perspektywę dla Wielkiej Brytanii.

 

Eskalacja obaw

Wczoraj obserwowaliśmy dosyć poważne spadki na funcie, które wynikały z eskalacji obaw o przyszłość brytyjskiej gospodarki. Inwestorzy obawiają się, że możliwa recesja zmusi Bank Anglii do działania, a tym samym doprowadzi do spadku stóp procentowych. Wyprzedaż funta w tym kontekście jest zatem racjonalnym posunięciem. Dziś na rynku jest już nieco spokojniej. Być może uczestnicy rynku ochłonęli, minął pierwszy szok związany z wynikiem referendum i potencjalnymi skutkami. Poszukiwany jest nowy consensus. Niestety na najbliższy okres nie ma dobrych prognoz dla funta. Kurs brytyjskiej waluty nadal zagrożony będzie spadkami.

 

Funt zagrożony

Mimo dzisiejszego wyciszenia nastrojów na szerokim rynku, nie należy spodziewać się polepszenia kondycji funta. Niepewna sytuacja przekłada się na problemy gospodarcze, dodatkowo obserwujemy zawirowania na scenie politycznej. Pojawiają się głosy o możliwym rozpadzie Wielkiej Brytanii. Większość agencji ratingowych obniżyła perspektywę. Rynek uspokoił się częściowo także w wyniku oczekiwania na decyzje jakie zapadną na dzisiejszym szczycie UE, gdzie omawiana będzie kwestia Wielkiej Brytanii i jej dalszego statusu w Unii. Niemcy reprezentują twarde podejście do kwestii rozmów z Brytyjczykami, jeśli ich poglądy przeważą, rynek odczuje to boleśnie i możliwa jest kolejna wyprzedaż. Dziś kurs funta wynosi 5,35 zł a kurs euro 4,44 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc