src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

RPP zauważa osłabienie na świecie

2019-10-03

Z raportu ADP za wrzesień wynika, iż w USA przybyło 135 tys. posad, tzn. o tyle wzrosło zatrudnienie. Oczekiwano 140 tys., więc wynik teoretycznie był prawie zgodny z prognozą (nieco słabszy), niemniej została ona zaburzona przez to, że wynik sierpniowy obniżono w ramach rewizji ze 195 tys. do 157 tys.

 

 

Dziś w programie też mamy kilka odczytów istotnych dla eurodolara. To przede wszystkim indeksy PMI: dla Hiszpanii (9:15), Włoch (9:45), Francji (9:50), a zwłaszcza Niemiec (9:55), Eurolandu (10:00). Poza tym o 11:00 poznamy sierpniową dynamikę sprzedaży detalicznej w Eurolandzie, o 15:45 mamy PMI dla usług w USA, zaś o 16:00 dane o tamtejszych zamówieniach za sierpień - i indeks ISM.

 

Eurodolar jest nieco wyżej niż np. 1 października w dołku, bo wtedy kreślono ok. 1,0880, teraz mamy 1,0960. Zasadniczo jednak rozpatrujemy tę zmianę w kategoriach technicznej korekty, a nie jako całkowitą zmianę trendu. Na GBP/EUR mamy z kolei 1,1230, w pół drogi między przedwczorajszymi maksimami (które wypadły powyżej 1,13) i minimami (poniżej 1,1190).

 

 

Polskie tematy

RPP nie zmieniła stóp procentowych. Nie oczekiwano zresztą zmian. W komunikacie czytamy, że obecne stopy są dobre dla gospodarki, dla jej równowagi - niemniej przyznano, że w tę właśnie gospodarkę wkradają się elementy niepewności: 'Wzrosła jednak niepewność dotycząca skali i trwałości osłabienia koniunktury za granicą oraz jego wpływu na krajową aktywność gospodarczą'. RPP odnotowała zarówno to, że 'perspektywy globalnej koniunktury nadal się pogarszają', jak i fakt, że EBC oraz Fed poluzowały swoją politykę.

 

Złoty się trochę wczoraj wzmocnił do dolara, kreślono nawet 3,9750 - a teraz mamy 3,98. To cztery grosze poniżej szczytów z przedwczoraj. Odbija to sytuację na eurodolarze. Z kolei na EUR/PLN mamy 4,3610 - chwilami kreślono nawet i 4,3570. To też zysk dla PLN w relacji do poziomów sprzed kilku dni, zwłaszcza z końcówki września, gdy rozgrywano ok. 4,40.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych