src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Przed nami długi weekend w USA i UK

2015-05-22

Poniedziałek jest dniem wolnym w wielu krajach m.in. w Wielkiej Brytanii czy Stanach Zjednoczonych.  Z pewnością można oczekiwać dużo mniejszej zmienności w tym dniu na rynkach, ale zanim nadejdzie poniedziałek przed nami dosyć ciekawy koniec tygodnia. 


Rano poznaliśmy odczyt finalnego PKB za pierwszy kwartał 2015 roku w Niemczech. Dane nie różniły się od prognoz i wyniosły odpowiednio 0,3% k/k oraz 1,1%r/r. Następnie ukazał się indeks instytut ifo, który również nie różnił się znaczącą od prognoz i wyniósł 108,5 pkt. Miesiąc wcześnie było to 108,6 pkt. Wspomniane dane nie wywołały wielkiego poruszenia na rynkach. Takiego poruszenia również nie wywołało wystąpienie szefa ECB Mario Draghiego, który przemawiał na forum banków centralnych. Większe emocje mogą zapewnić popołudniowe odczyty inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. 

Z kolei wczoraj poznaliśmy dosyć rozczarowujące dane za oceanu. Wprawdzie indeks Conference Board był wyższy od prognoz i wyniósł 0,7% wobec prognozowanych 0,3%. Również wniosków o zasiłek dla bezrobotnych było nieznacznie więcej, ale jak do tego dodamy gorszy odczyt wstępnego indeksu PMI, który wyniósł 53,8 pkt. wobec prognozowanych 54,5 pkt., mniej domów sprzedanych na rynku wtórnym (5,04 mln wobec prognozowanych 5,24mln) oraz słabszy indeks FED z Filadelfii, to całościowy obraz był raczej negatywny. 

EUR/USD wczoraj nieznacznie wzrósł zatrzymując się w okolicach 1,11. Dzisiaj kontynuujemy wzrosty i kurs powoli zbliża się w okolice okrągłych 1,12. Powrót do wzrostowej korekty na głównej parze walutowej zależy od kolejnych impulsów w postaci słabych danych ze Stanów. Widać jednak wyraźnie, że inwestorzy jeszcze nie zapomnieli o trendzie spadkowym, który wciąż mimo wszystko trwa. 
 

Polski złoty zachowuje się stabilnie po kilku słabszych dniach. Obecnie kurs EUR/PLN znajduje blisko poziomu 4,10. Prawdopodobnie w najbliższym czasie będzie w tych okolicach oscylował. Kurs dolara wynosi około 3,66; gdzie w pobliżu znajduje się ważny obszar oporu, którego nie będzie łatwo przełamać, oczywiście pod warunkiem utrzymującej się wzrostowej korekty na EUR/USD; bądź przynajmniej stabilizacji kursu tej pary. Z kolei kurs CHF/PLN zatrzymał się wczoraj w okolicach silnego poziomu oporu 3,9450. Dzisiaj wynosi nieco poniżej 3,94 i prawdopodobnie w najbliższym czasie w tych okolicach pozostanie, biorąc pod uwagę stabilizację kursu pary EUR/CHF. Polski złoty najmocniej stracił do funta brytyjskiego po publikacji wczoraj dobrych danych o sprzedaży detalicznej na Wyspach. Dzisiaj trwa lekka korekta, a kurs funta znajduje się w pobliżu istotnego wsparcia w okolicach 5,73. 

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych