Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Problemy funta coraz większe

2016-10-07

Poważne problemy funta. W ciągu ostatniej doby brytyjska waluta straciła aż 6 proc. wartości do głównych walut. Podobna sytuacja także na parze GBP/PLN. Kurs znacząco spadł. Można już chyba mówić o nawarstwiających się problemach wokół szterlinga, sentyment najgorszy od tygodni, co pogłębiają jeszcze słabsze dane makro.

 

Duże spadki na funcie

Do większości walut funt traci około 5 czy nawet 6 proc., także na parze ze złotym obserwujemy spadek wyceny GBP. Słabszy sentyment wokół tej waluty wyczuwalny był już co prawda, teraz nastąpiła jednak kumulacja niekorzystnych bodźców, co przełożyło się na tak duże spadki. Przyjrzyjmy się czynnikom, które wpłynęły na taki stan rzeczy. Po pierwsze było to z pewnością wystąpienie premier May, która dała do zrozumienia, że negocjacje będą trudne, a kontrola nad przepływem emigrantów jest ważniejsza niż utrzymanie zasad wspólnego rynku pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Po drugie, nie bez znaczenia są także reakcje europejskich polityków na słowa brytyjskiej premier. Ukuty już został nawet termin "twardy Brexit". Jest to cytat z wypowiedzi prezydenta Hollande’a, który zaznaczył, że starań o złagodzenie warunków Brexitu raczej nie będzie.

 

Słabsze dane z UK

Problemy funta pogłębiły się również z powodu gorszych od oczekiwań danych makro. Po serii pozytywnych odczytów nastąpiło rozczarowanie. Znacznie wyższy od założeń okazał się deficyt na rachunku obrotów towarowych, ponadto słabiej wypadła także produkcja przemysłowa. Bank Anglii wystosował oświadczenie, które jednak nie pomogło funtowi. Kurs funta wynosi dziś tylko 4,47 zł. Poważne spadki także na szerokim rynku, na parze z dolarem osiągnięty został poziom 1,22.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc