src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Próba stabilizacji złotego

2014-12-16

Z rana miała miejsce próba stabilizacji złotego, nasza waluta odrabia wczorajsze straty do franka i euro. Wczorajsze lekkie osłabienie złotego wynikło częściowo ze słabych odczytów makroekonomicznych. Dziś rynek złotego wyceniał na następującym poziomie: 4,1839 PLN za euro, 3,3597 PLN względem dolara amerykańskiego i 3,4836 PLN wobec franka szwajcarskiego.

 

Rynek złotego zareagował na dane makro

Rynek polskich aktywów jest jeszcze pod wpływem publikacji GUS i NBP. Złoty zareagował niewielkim spadkiem na dane makro, a rentowność 10-letnich papierów wartościowych osiągnęła poziom 2,254 procent. Analitycy i inwestorzy oczekiwali, że presja deflacyjna zmaleje, tymczasem okazało się, że za listopad jest to –0,6 procent r/r zamiast prognozowanych –0,4 procent r/r. Niestety również deficyt obrotów bieżących jest wyższy niż prognozowano. Oczekiwano –378 mln euro, a tymczasem wyniósł on aż –435 mln euro.

 

Pogorszenie nastrojów w Europie osłabia złotego

Początkowo niewielka reakcja pogłębiała się z biegiem dnia. Sesja rozpoczęła się dla złotego spokojnie i w godzinach około południowych oraz tuż po publikacjach notowano niewielki wzrost wyceny złotego. Inwestorzy mogli zinterpretować sytuację na korzyść naszej waluty, sądząc, że dane nie będą miały większego wpływu na rynki. Tymczasem z biegiem dnia nastroje w Europie pogorszyły się i złoty stracił, co widać najwyraźniej obserwując kurs euro, ale też pozostałych walut powiązanych na parach.

 

Mniejsza aktywność inwestorów

Druga połowa grudnia, w związku ze zbliżającym się końcem roku zazwyczaj upływa pod znakiem mniejszej aktywności inwestorów. Stąd też, by odbić zmienność i istotnie zmienić kursy walut potrzebne są impulsy z szerszego rynku, np. konferencja po posiedzeniu FED, albo zaskakujące dane z rynku krajowego. Przed nami odczyt GUS o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniach i publikacja danych NBP o wskaźniku inflacji.

 

Czego oczekuje rynek

Główny Urząd Statystyczny opublikuje dziś dane o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu w listopadzie. Rynek oczekuje lekkiego spadku dynamiki wzrostu wynagrodzeń przy jednoczesnym odbiciu zatrudnienia (0,9 procent r/r oraz 3,6 procent r/r). W przypadku wskaźnika inflacji prognozy mówią o wzroście z 0,2 do 0,5 procent r/r.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych