Próba stabilizacji walut

2016-01-18

Rozpoczynamy nowy tydzień śledząc notowania na rynku walutowym. Minął pierwszy szok po obniżeniu ratingu dla Polski i przyszedł czas na stabilizację. Po południu kursy walut nie notowały skokowych zmian, choć dzień zaczął się dla złotego niekorzystnie. Przypominamy, że prawdopodobieństwo odnośnie ratingu szacowano na około 30 proc., skąd zatem tak duże zaskoczenie części uczestników rynku?

 

Skąd ten szok?

W prasie pojawiły się liczne artykuły o szoku w związku z decyzją agencji S&P o obniżeniu ratingu Polski z A- do BBB+. Zaskoczenie, w sytuacji w jakiej znajdujemy się od ostatnich mocny kurs dolarawyborów parlamentarnych, jest co najmniej dziwne. Ekonomiści wielokrotnie ostrzegali, że działania rządu mogą mieć na gospodarkę negatywny wpływ, a tuż przed ogłoszeniem decyzji agencji ratingowej dostępne były publikacje, o czym również ostrzegaliśmy, z szacunkami prawdopodobieństwa obniżenia ratingu. Wynosiło ono około 30 proc., zatem blisko jedna trzecia analityków była zgodna, że obniżenie ratingu będzie mieć miejsce. Skąd zatem szok? Wynikał on w dużej mierze z decyzji także o zmianie perspektywy dla Polski z pozytywnej na negatywną. Samo obniżenie ratingu nie byłoby tak wielkim zaskoczeniem, w połączeniu ze zmianą perspektywy, wywołało szok i wpłynęło na kursy walut.

 

Złoty próbuje otrząsnąć się

Złoty dzień rozpoczął niestety od spadków na parach, ale po chwilowym skoku kursów można było zaobserwować próbę stabilizacji. Dzień złoty kończy zdecydowanie lepiej. Wieczorny kurs euro wynosił 4.4788 zł, kurs franka 4.0944 zł, dolara 4.1065 zł, a funta szterlinga 5.8580 zł. Płynność an rynku była mniejsza z uwagi na nieobecność inwestorów z USA, nie było również ważnych odczytów makro.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych