src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Polski złoty również umacnia się do dolara

2015-10-09

Wczoraj poznaliśmy protokół z wrześniowego posiedzenia FOMC. Członkowie Komitetu obawiają stanu globalnej gospodarki, w tym oczywiście Chin. W związku z czym wolą poczekać na dalsze sygnały, gdyż obawiają się negatywnego wpływu owej sytuacji na gospodarkę Stanów Zjednoczonych. Jest to kolejny argument stawiający grudniowe podwyżki stóp pod dużym znakiem zapytania.


 

Federalna Reserwa zaniepokojona stanem globalnej gospodarki

Dosyć gołębi wydźwięk tak zwanych "minutek" FEDu spowodował, że dolar amerykański od rana traci na wartości. Choć trzeba przyznać, że obserwujemy deprecjację amerykańskiej waluty od piątku, po słabych danych z amerykańskiego rynku pracy, po którym wróciły spekulacje na temat przesunięcia podwyżek stóp w Stanach na marzec przyszłego roku.  

 

Kurs głównej pary walutowej zbliża się do silnego obszaru oporu w okolicach 1,1380 – 1,1450. Przełamanie tych poziomów może skierować kurs EUR/USD w okolice sierpniowego szczytu 1,17. Spekulacja na temat odłożenia podwyżek stóp w Stanach sprzyja również polskiemu złotemu, który zyskuje do wszystkich głównych walut. EUR/PLN narusza dzisiaj linię trendu spadkowego w okolicach 4,21. Jeżeli ruch ten zostałby zachowany, to do końca roku możemy obserwować spadek nawet w okolice 4,15. Frank szwajcarski ma szanse w najbliższym czasie spaść w okolice 3,85; gdzie znajduje się dosyć silne wsparcie.

Polski złoty również umacnia się do dolara, co jest oczywiście skorelowane z sytuacją na EUR/USD. Ruch w kierunku 1,17 na głównej parze walutowej spowoduje spadek kursu USD/PLN nawet w okolice 3,65. Z kolei na parze GBP/PLN spadki są związane z wczorajszym posiedzeniem Banku Anglii, który nie zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych. Wprawdzie była ta decyzja oczekiwania, ale może chwilowo osłabiać funta.
 

Komunikat płynący z wczorajszego protokołu z posiedzenia FOMC wspiera również rynki akcyjne, które dzisiaj kolejny dzień idą w górę. Znowu powróciła zasada, że im gorsze dane, tym lepiej dla rynków akcji, gdyż oznacza to odłożenie podwyżek stóp za oceanem. Niemiecki DAX wczoraj przebił okrągły poziom 10000 pkt., mimo ogromnych problemów Volkswagena oraz zapowiedzi władz Deutsche Banku, że w III kwartale spółka zanotuje stratę netto w wysokości 6,2 mld euro, choć rynek spodziewał się 1 mld zysku.
 

Od wtorku również obserwujemy spore wzrosty ceny ropy. Odmiana WTI znajduje się już ponad okrągłym poziomem 50 USD za baryłkę. W środę po wyższych od prognoz zapasach ropy w Stanach, jej cena nieco się zatrzymała, ale dzisiaj powróciliśmy do wzrostów. Na rynek dochodzą spekulacje na temat rozmów Rosji z Arabią Saudyjską odnośnie ograniczenia produkcji w najbliższym czasie. Wcześniej Rosjanie nie byli skorzy do współpracy z Saudyjczykami.

 

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych