Po posiedzeniu FED spadek kursu dolara

2016-03-16

Rynek w tym tygodniu skupiony był na posiedzeniu FOMC. Dziś poznaliśmy jego wyniki. Gremium, zgodnie z oczekiwaniami, pozostawiło stopy na dotychczasowym poziomie, ale jednocześnie padły sugestie o możliwości dwóch podwyżek jeszcze w tym roku. Pierwsze analizy skupiają się na terminie czerwcowym.

 

Stopy bez zmian

Głównym wydarzeniem tego tygodnia, było przypadające na dziś posiedzenie FED. Wieczorem poznaliśmy decyzję gremium. Amerykanie pozostawili stopy na dotychczasowym poziomie. Stopa procentowa dla funduszy federalnych wynosi 0,25-0,5 proc. W komunikacie podkreślono, że celem jest osiągnięcie inflacji na poziomie 2 proc. i efektu maksymalnego zatrudnienia. Trudno mówić o rozczarowaniu inwestorów, bo taka decyzja była przewidywana, ale reakcja rynku była jednoznaczna, na dolarze zanotowano znaczne spadki.

 

Wieczorny kurs dolara

Wieczorem kurs dolara spadł, mimo że FED dał do zrozumienia, że w tym roku możliwe sąaż dwie podwyżki. Rynek szacuje prawdopodobne terminy, pierwsze prognozy mówią, że pierwsza podwyżka stóp możliwa jest w połowie roku. Inwestorzy nie skupiali się jednak na samej decyzji, bo ta jak już zaznaczyliśmy, zaskoczeniem nie była, ale na komunikacie i zawartym w nich informacjach dotyczących gospodarki. Okazuje się, że prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego pogorszyły się. Obecnie kurs dolara wynosi 3,8522 zł, kurs euro 4.3130 zł, kurs funta 5.4815 zł a kurs franka szwajcarskiego 3.9378 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych