PKB wsparciem dla dolara

2015-08-28

Dolar umocnił się dzięki dobrym danym makro. Inwestycje, wydatki konsumenckie i przede wszystkim PKB w USA okazały się lepsze od poprzednich wyników. Na politykę FED będą mieć jednak wpływ głównie wydarzenia z rynku surowców i inflacja. Niebawem poznamy decyzję FED odnośnie terminu zmiany stóp procentowych.

 

Dobre dane w USA

W Stanach poprawiły się odczyty makroekonomiczne. Lepszy niż w pierwszym kwartale jest nie tylko produkt krajowy brutto, ale też poszczególne wskaźniki, takie jak poziom inwestycji, nakładów, czy wydatki konsumenckie. Dolar korzysta z dobrych danych, kurs dolara przekroczył 3,76 zł.

 

FED skupi się na inflacji

Wzrost gospodarczy w USA nie skupia teraz uwagi członków FED. Są oni skoncentrowani na sytuacji na rynku surowców i inflacji. Niskie ceny ropy powodują spadek inflacji. Nie bez znaczenia są też nastroje konsumenckie. Wrześniowy termin podwyżek stóp być może ponownie okaże się realnym scenariuszem. Dziś seria wystąpień członków FED.

 

Trwa sympozjum w Jackson Hole

W Jackson Hole trwa sympozjum bankierów centralnych, jest to swoisty zjazd, w trakcie którego mają miejsce panele dyskusyjne. Poruszone zostaną najważniejsze kwestie polityki monetarnej USA. Czekamy na komentarze uczestników, które zależnie od tematyki i wydźwięku, mogą okazać się wsparciem dla dolara.

 

W Europie odczyty makro

Na starym kontynencie seria odczytów makro. Wiemy już o recesji w Szwajcarii, ale poznamy także krajowe dane o PKB. W dalszej części dnia dane z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Tymczasem kursy walut forex kształtują się następująco: euro 4,2381 zł, dolar 3,7615 zł, frank 3,9193 zł, funt 5,7884 zł.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych