PKB Polski, PKB Eurolandu

2019-02-14

W programie makroekonomicznym na dziś mamy dość sporo odczytów, a w tym parę takich, które mogą mieć pewien wpływ na eurodolara. I tak np. o 7:30 mamy bezrobocie we Francji, zaś o 8:00 PKB Niemiec (za IV kw. 2018). O godzinie 11:00 pojawi się publikacja nt. dynamiki PKB Strefy Euro, natomiast o 14:30 napłyną dane z USA o inflacji PPI, sprzedaży detalicznej i wnioskach o zasiłek.

 

 

Jeśli chodzi o inne pary walutowe czy po prostu o inne dane w harmonogramie, to o 8:00 dowiemy się nie tylko o PKB Niemiec, ale i o PKB Rumunii, zaś o 9:00 analogiczne odczyty pojawią się na Węgrzech i na Słowacji. Do tego o 14:30, prócz danych z USA, mamy jeszcze dane z Kanady o produkcji sprzedanej i cenach nowych domów. O 22:30 poznamy też PMI dla przemysłu Nowej Zelandii.

 

Warto pamiętać, że wczoraj mizernie wypadła produkcja przemysłowa w Strefie Euro, co mogło mieć pewien wpływ na osłabienie euro i wzmocnienie waluty amerykańskiej. Aktualnie na wykresie mamy 1,1280. Oznacza to, że generalny trend boczny jeszcze trwa, ale cały czas krążymy w dolnych jego rejonach, pomijając fakt, iż w listopadzie przez chwilę było ok. 1,1225. Na GBP/EUR mamy z kolei 1,14 - 1,1405, co stanowi jakiś kompromis pomiędzy niskopoziomową konsolidacją z grudnia i początków stycznia - a szczytami na 1,16, notowanymi pod koniec tegoż stycznia.

 

 

W Polsce sprawy mają się tak

Otóż w Polsce też mamy dziś istotny odczyt makro, mianowicie dynamikę PKB za IV kw. 2018. Pojawi się on o 10:00, a prognozy to +4,8 proc. r/r oraz +0,9 proc. m/m. Jutro z kolei poznamy inflację CPI.

 

Tymczasem euro-złoty dotarł do górnych granic konsolidacji i to pojmowanej jako to, co się dzieje od lipca, bo z kolei węższa, tymczasowa konsolidacja zimowa, ograniczana z góry przez 4,3050 - 4,31, została pokonana już parę dni temu. Teraz mamy 4,3365, a wczoraj było niemal 4,34. Tak więc złoty pozostaje osłabiony. To, co się wydarzy, zależy od eurodolara i od dzisiejszego odczytu PKB.

 

Na USD/PLN mamy lekką, wstępną korektę na rzecz PLN, co jednak oznacza tylko skromne ochłonięcie po wyskoku do 3,8540, który nastąpił w nocy. Teraz widzimy ok. 3,8440-45.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych