Perspektywy dla funta

2015-11-26

Stan gospodarki Wielkiej Brytanii jest bardzo dobry. Wszystko wskazywałoby zatem na wzrost stóp procentowych i tym samym znaczący wzrost zainteresowania funtem, tymczasem Komitet Polityki Monetarnej stóp nie zmienił. Decydujące okazały się czynniki zewnętrzne. Na funcie nadal trwa trend wzrostowy.

 

Zagrożenia dla funta - na parze z dolarem funt słabszy

Zagrożeniem dla brytyjskiej gospodarki są niskie ceny w eksporcie i globalny popyt, niskie ceny surowców oraz perspektywa dla kursu funtasytuacja krajów rozwijających się. Funt brytyjski stale umacnia się, co zniechęca do zakupu brytyjskich produktów. Brytyjczycy unikają zatem zwiększania atrakcyjności swojej walutyFunt drożeje na większości zestawień, większe wahania obserwujemy jedynie na parze z dolarem, gdzie  funt zanotował spadki. W ogólnym rozrachunku dolar i funt to dwie najmocniejsze waluty na szerokim rynku. Dzisiejszy kurs dolara to około 4,02 zł, a kurs funta wahał się w przedziale 6,0525-6,0925 zł.

 

Stopy procentowe bez zmian

W związku z dobrym stanem gospodarki i stałym umacnianiem się brytyjskiej waluty, np. do euro o około 20%. Bank Anglii ma  trudne zadanie. Od trzech lat funt pnie się w górę i na spadki na razie się nie zanosi. Komitet Polityki Monetarnej utrzymał stopy na dotychczasowym poziomie, więc wzrost kursu funta nie będzie skokowy.

 

Prognoza dla funta mówi o wzrostach

Czołowi analitycy zwracają uwagę, że większość walut na szerokim rynku, tzn. euro, frank, dolar kanadyjski było  w trendzie spadkowym, stąd funt i dolar mogły dominować, ale ostatnio presja spadkowa na wspomniane waluty jest mniejsza. Mimo wszystko funt pozostanie mocny,  a już na pewno na wzrost kursu trzeba się przygotować na zestawieniach z walutami rynków wschodzących.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych