Perspektywa dla złotego słaba

2016-01-11

USD/PLN rezyduje na granicy 4,00. W największej ogólności dopuszczamy w tym tygodniu zarówno pójście parę groszy w górę (do okolic 4,05), jak i parę groszy w dół (ale nie bardziej niż do 3,97). Będzie to po prostu zależało od rozwoju sytuacji na eurodolarze i w Chinach. Generalna perspektywa dla złotego pozostaje raczej słaba, tak z powodu czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, bo w kraju wciąż nie wygasło napięcie związane z kontrowersjami wokół rządu i jego posunięć.

 

 

Na EUR/PLN notujemy 4,3650 – i to jest mniej więcej poziom maksimów z tamtego roku (brakuje jeszcze nieco ponad pół grosza), zatem można mieć cichą nadzieję, że gracze poprowadzą teraz lekki powrót na południe. Gdyby jednak doszło do klarownego przebicia tych okolic, to niestety – trzeba będzie liczyć się nawet z opcją ataku na 4,40. Wzmocnienie złotego nie powinno natomiast w najbliższym czasie przekroczyć rejonu 4,3270 – 4,3315, a tym bardziej 4,30 (zakładając, że nie dojdzie do jakichś zdarzeń drastycznych, a nieprzewidywalnych). Dziś w kalendarium makro brak danych z Polski, podobnie jutro. W środę poznamy bilans płatniczy naszego kraju.

 

Rynek o poranku

Nowy dzień wita nas, jeśli chodzi o eurodolara, kursami rzędu 1,0910. Jesteśmy zatem nadal w konsolidacyjnym pasie 1,08 – 1,1050 (który trwa od grubo ponad miesiąca, nawet jeśli w międzyczasie okazjonalnie zdarzały się wyjścia odrobinę bardziej na północ czy na południe). Dzisiejsze kalendarium makro zawiera trochę odczytów, ale większość z nich nie będzie istotna dla głównej pary, biorąc pod uwagę, że są to publikacje np. ze Słowacji, Hiszpanii, Szwajcarii czy Norwegii. W kontekście EUR/USD znaczenie może mieć np. indeks Sentix ze Strefy Euro, który poznamy o 10:30 – choć nie sądzimy, by jego wpływ był bardzo silny, a tym bardziej przełomowy.

 

O 18:40 wypowie się publicznie Dennis Lockhart z Rezerwy Federalnej – i to może mieć pewne znaczenie, podobnie jak jutrzejsze wypowiedzi Stanleya Fischera (o 11:30) oraz Jeffreya Lackera (o 21:15). Jutro będą też przemawiać członkowie zarządu EBC: Peter Praet i Sabine Lautenschlaeger. Pojutrze swoje zdanie na tematy gospodarcze wyrażą z kolei Rosengren i Evans z Fed. Warto mieć na uwadze to, co wszyscy oni będą mówić, bowiem ważą się (może nie dokładnie w tym momencie czy w tych dniach, ale w horyzoncie tygodni i miesięcy na pewno) losy konkretnych posunięć EBC (czy pogłębi luzowanie na wiosnę) i Fed (czy już w marcu podwyższy stopy). Oczywiście nieodmiennie ważne pozostają też Chiny, gdzie aktualnie (na Shanghai Composite) mamy spadek o niemal 2,5 proc., gdy piszemy te słowa.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych