Październik najlepszym miesiącem na giełdzie od wielu lat

2015-11-02

Październik został zakończony jako najlepszy miesiąc od wielu lat jeżeli chodzi o indeksy giełdowe. Sytuacja w Chinach uległa stabilizacji, a to oznacza solidne wzrosty; Europejski Bank Centralny dał kolejne powody do wzrostów na Starym Kontynencie, zaś gospodarka amerykańska pozostaje w niezłej kondycji.

 

 

W ubiegłym tygodniu główną rolę odgrywały banki centralne, na czele z EBC i nie inaczej powinno być tym razem. Zanim jednak o bankach centralnych i danych makro, które poznamy w tym tygodniu, warto wspomnieć o wyborach w Turcji. W ten weekend odbyły się już drugie tureckie wybory parlamentarne w tym roku. Ponownie wygrała rządząca od wielu lat partia Prezydenta Erdogana – AKP. Tym razem zwycięstwo jest jednak wyraźniejsze i pozwala na samodzielne rządzenie. Partia AKP zdobyła ponad 49% głosów co pozwoli na samodzielne rządy w Parlamencie.

 

Nie jest to wystarczająca ilość miejsc, żeby zmienić konstytucję i wprowadzić system prezydencki, o czym marzy Erdogan, ale można w tej sprawie na przykład rozpisać referendum. Z rynkowego punktu widzenia wynik wyborów jest ważny przede wszystkim dlatego, że kończy on niestabilny politycznie okres i wszystko wraca do normy. Jak zwykle w przypadku rynków wschodzących okazuje się, że stabilność jest ważniejsza niż poglądy partii rządzącej. Lira zyskuje względem dolara 4%, natomiast turecki indeks XU100 zyskuje aż 5%.

 

Jeżeli chodzi o banki centralne, to już jutro poznamy decyzję Banku Australii w sprawie stóp procentowych. Teoretycznie konsensus rynkowy nie zakłada obniżenia stopy procentowej, ale przewaga nie oczekujących zmiany jest minimalna, więc nie można wykluczyć niespodzianki. Kolejne dni to posiedzenia RPP i Banku Norwegii, które nie powinny decydować się na cięcie stóp procentowych, a w czwartek poznamy decyzję Banku Anglii. Tutaj również zmian ma nie być, ale po posiedzeniu poznamy komunikat Banku i nowe prognozy makroekonomiczne. Bank Anglii pozostaje jednym z dwóch kandydatów do podwyżek stóp procentowych, a funt jedną z dwóch najsilniejszych walut na rynku.

 

W kolejnych dniach nie zabraknie także danych makroekonomicznych. Już dziś poznaliśmy i poznamy szereg odczytów PMI dla gospodarek europejskich. Indeks dla Polski urósł względem poprzedniego miesiąca i wyniósł 52,2 pkt., choć to i tak mniej niż oczekiwał rynek. Dziś poznamy także wstępny odczyt inflacji CPI za październik i w tym przypadku rynek oczekuje spadku cen rok do roku o 0,6%. Po drodze do końca tygodnia poznamy jeszcze indeksy PMI dla usług, kilka finalnych odczytów ze Stanów Zjednoczonych, raport ADP i tygodniowe dane z rynku pracy.

 

Uwaga inwestorów zostanie jednak skupiona na piątkowym odczycie miesięcznej zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolnicznym. Jest to jeden z dwóch ostatnich przed grudniowym posiedzeniem FED odczytów tego parametru, co oznacza, że będzie miał on wielki wpływ na decyzję Rezerwy Federalnej w sprawie podwyżki stóp procentowych. 

 

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych