Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Ostatni dzień z ciekawymi odczytami

2015-12-23

Atmosfera na rynku jest coraz bardziej spokojna ze względu na zbliżające się święta Bożego Narodzenia. Podczas dzisiejszej sesji istnieje jednak pewien potencjał, aby na chwilę wyrwać się z tej sennej atmosfery, ponieważ czeka nas kilka istotnych publikacji makroekonomicznych. Po środowej sesji w zasadzie można zrobić sobie przerwę do końca roku, ponieważ jedynie w przyszły wtorek czeka nas jeden ciekawy odczyt – indeksu Conference Board.

 

 

Wczoraj poznaliśmy finalne dane o PKB Stanów Zjednoczonych w trzecim kwartale i okazało się, że wzrost w najważniejszej gospodarce świata wyniósł 2,0%. Jest to wyraźne spowolnienie z 3,9% w poprzednim kwartale, ale rynek miał już okazję zdyskontować ten fakt. Według ekonomistów ankietowanych przez agencję Bloomberg w kolejnych trzech latach wzrost gospodarczy za Oceanem cały czas ma oscylować w granicy 2,5%. To solidne tempo dla gospodarki rozwiniętej, ale trudno mówić o przegrzaniu czy nawet o szybkim tempie wzrostu. Podobnie zresztą wygląda sytuacja jeśli chodzi o gospodarkę światową, która ma rozwijać się w tempie 3,5%, a jeszcze nie dawno wartości te były dużo większe. Dobra wiadomość jest taka, że Polska ma być liderem naszego regionu ze wzrostem gospodarczym niższym tylko od Czech, ale to kraj nieporównywalnie mniejszy.

 

Wracając do dzisiejszej sesji – już o 10:30 poznamy finalny odczyt PKB dla Wielkiej Brytanii. W tym przypadku rynek oczekuje wzrostu o 2,3% w skali roku i 0,5% w skali kwartalnej. Funt przeżywa ostatnio bardzo trudne chwile ze względu na gołębie komentarze ze strony banku centralnego. Połączenie słabości funta i siły polskiego złotego sprowadziło kurs GBPPLN do okolic 5,75; a jeszcze nie tak dawno za brytyjską walutę płaciliśmy niemal 6,10 złotego! Drugą najsłabszą walutą krajów G-8 w ostatnich tygodniach jest dolar kanadyjski, który traci ze względu na rekordowo niskie notowania ropy naftowej. Dziś zobaczymy jak na ceny tego surowca reaguje realna gospodarka, ponieważ o 14:30 poznamy miesięczny odczyt kanadyjskiego PKB, a także sprzedaży detalicznej. O tej samej godzinie poznamy również kluczowy odczyt dzisiejszej sesji, czyli zamówienia na dobra trwałego użytku w USA. Po tym jak FED wyłożył karty na stół, odczyty z USA mogą być nieco mniej ekscytujące, ale cały czas będą pilnie śledzone przez rynek, ponieważ od danych oczywiście zależy ścieżka podwyżek stóp procentowych. O godzinie 16:30 poznamy jeszcze tygodniowe dane z amerykańskiego rynku ropy naftowej. Na razie niewiele wskazuje na to, żeby zapasy tego surowca miały maleć.

 

Autor:

Mateusz Adamkiewicz

HFT Brokers Dom Maklerski S.A.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc