Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Odbicie na złotym

2016-06-08

Ulga na rynku. Na złotym odbicie nie notowane od tygodni. Nasza waluta radzi sobie nadspodziewanie dobrze. Sentymentu nie zdołał nawet popsuć ryzykowny projekt ustawy o frankowiczach. Mocny złoty stwarza szansę zakupów tańszej waluty, chociażby franka, którego kurs wynosi dziś 3,97 zł.

 

Projekt ustawy budzi emocje

Projekt ustawy o franku przygotowany przez Kancelarię Prezydenta kolejny raz budzi emocje i zastrzeżenia. Główny zarzut podnoszony przez przeciwników tego projektu, to niedoszacowanie kosztów dla sektora bankowego oraz wątpliwości natury moralnej. Zdawać by się mogło, że ryzyko polityczne kolejny raz popsuje sentyment wokół złotego, tymczasem nasza waluta radzi sobie nadspodziewanie dobrze,  wyprzedzając waluty regionu. Okazuje się, że rynek, mimo kontrowersji, przyjął projekt raczej z ulgą. Obwawy były widocznie większe.

 

RPP bez znaczenia

Oświadczenie RPP o utrzymaniu dotychczasowego kursu polityki również przeszło bez większego echa, właściwie można powiedzieć, że zostało zignotowane. Stopy procentowe pozostały na niezmienionym poziomie. Główna stopa wynosi obecnie 1,5 proc. Radzie zabrakło argumentów za luzownaiem polityki. Deflacja co prawda utrzymuje się i stan ten potrwa prawdopodobnie do końca roku, ale był to niewystarczający powód. Dane makro pokazują, że spowolnienie wzrostu gospodarczego ma charakter przejściowy, więc to także nie mógł być argument za zmianą stóp.

 

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc