Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Niskie ceny zakupu dolara i euro

2014-11-21

Były dobre okazje kupna euro lub dolara za złotówki. Oto bowiem w apogeum zakończonej właśnie korekty wzrostowej na eurodolarze USD/PLN schodził niemal do 3,35, dobre kursy notowano też na EUR/PLN. Dynamika produkcji przemysłowej w Polsce za październik wpisała się w prognozę (1,6 proc.), aczkolwiek protokół z posiedzenia RPP dał do zrozumienia, że wizja obniżki stóp wciąż jest aktualna (w czasie zebrania, jak się okazuje, złożono nawet wniosek o obniżkę rzędu 100 pb).

 

Ostatecznie złoty stracił na wartości do dolara, ale nie z powodu RPP, lecz ze względu na piątkowe ruchy głównej pary po wspomnianym wyżej wystąpieniu Draghiego. Tym sposobem notowano dziś nawet poziomy typu 3,3875, aczkolwiek przed 17:00 sytuacja się stabilizuje nieco poniżej 3,38.

 

Na EUR/PLN mamy 4,1960. To bardzo dobry poziom na kupno euro. Złoty zyskał, gdy wspólna waluta straciła mocno do dolara – jakkolwiek sądzimy, że ten zysk jest raczej krótkotrwały i mimo wszystko złoty pozostaje walutą względnie ryzykowną, przez co ogólna perspektywa jest podobna do tej z USD/PLN – wzrost wykresu, spadek wartości naszego orła.

 

Piątkowe spadki na fali słów szefa EBC

W tym tygodniu przez dobre cztery dni mogło się wydawać, że eurodolar będzie szedł w górę, a inicjatywę przejmują byki. Dość powiedzieć, że np. w środę maksima sięgały 1,2595. Owszem, po publikacji protokołu z posiedzenia FOMC (co nastąpiło właśnie w środę wieczorem) nastroje nieco opadły, ale ruch w dół nie miał dramatycznego charakteru. Nie do końca jednoznaczny był też i sam raport, w którym mówiło się o względnie dobrej sytuacji gospodarczej USA i postępującym ożywieniu, jednocześnie stroniąc od konkretów na temat np. podwyżki stóp procentowych.

 

Jeszcze w piątek rano mogło się wydawać, że dla byków nie wszystko stracone – albowiem eurodolar nadal zwiedzał obszary rzędu np. 1,2550. Szybko jednak wypowiedział się Mario Draghi.  Nie była to co prawda jedna z konferencji po posiedzeniu EBC (tylko Europejski Kongres Bankowy), ale jednak wypowiedź Draghiego, jako dość surowa w swej ocenie, przyciągnęła uwagę. Szef EBC ogłosił m.in., że kondycja Strefy Euro nadal nie jest dobra, podkreślił, że stóp nie można dalej obniżać, a w najbliższym czasie raczej nie dojdzie do znacznego ożywienia w Strefie Euro. Naturalnie efektem tych słów były spadki na głównej parze. Dzisiejsze minima ledwie wykraczają ponad 1,24, zaś kwadrans przed 17:00 notujemy 1,2415 – 20.

 

Widać zatem, że potwierdza się nasz pogląd, iż piłka wciąż jest po stronie dolara. Zgadza się to też z obrazem na wykresie – otóż to, co się działo w pierwszych dniach tygodnia tudzież w tygodniu wcześniejszym można postrzegać jako korektę wzrostową, która już się zakończyła, co oznacza potwierdzenie ogólnego trendu.

 

Co do kondycji Strefy Euro, to rzeczywiście wskaźniki PMI dla przemysłu i usług Niemiec czy Strefy Euro były w tym tygodniu dość słabe (choć niezwykle optymistycznie wypadł niemiecki indeks ZEW, który wyniósł 11,5 pkt, a nie 0,5 pkt, jak się spodziewano). Kolejny moment to publikacja indeksu Ifo dla gospodarki Niemiec, ważniejszego nawet niż ZEW. Nastąpi to w poniedziałek o 10:00. Zapewne do tego czasu eurodolar trochę się podniesie – po prostu korekcyjnie, przy czym oporem mogą być minima dzienne z 17 i 18 listopada, tj. okolice 1,2445 – 50.

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc