Na rynku walutowym spokojnie, wczorajsza zmienność na parach za nami

2015-04-16

Wczoraj po południu zanotowaliśmy zwiększoną zmienność kwotowań. Rynek zareagował początkowo na słabsze dane z USA o produkcji przemysłowej. Dolar w stosunku do złotego spadał nawet do poziomu 3,7660, ale ostatecznie dzień zakończył się kursem 3,79 zł. Euro doszło do punku oporu na 4,0285, ale ostatecznie kurs spadł jednak poniżej 4,02 zł. Dziś rynek jest już stabilniejszy.

 

Aktualne kursy walut powiązanych ze złotym

Poranek dla złotego zaczął się nieco słabiej. Pod wpływem eurodolara wzrósł kurs euro i kształtował się nadal w okolicy 4,02 zł, ale obecne kurs jest już w okolicy 4,01 zł. Słabszy był zatem dolar. Dzień rozpoczął od kursu 3,76 zł, obecnie kurs dolara kształtuje się na poziomie 3,79 zł. Kurs franka wynosi 3,89 zł a kurs funta 5,57 zł.

 

Droższy frank szwajcarski niepokoi kredytobiorców

Chwilowe umocnienie euro było także impulsem do wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Niepokojące z punktu widzenia kredytobiorców są wahania kwotowań, ponieważ wpływają na koszt zakupu waluty. Ostatnie godziny pokazały, że kurs franka dąży nawet do okolic 3,92 zł, podrożał także funt, chwilowo osiągając 5,62 zł.

 

Przyczyna zmiany kwotowań

Przyczyną tak znacznej zmiany kwotowań jest układ sił na szerokim rynku, eurodolar wpływa na złotego. Poznaliśmy słabsze dane dotyczące amerykańskiej gospodarki, co zbiegło się z wystąpieniem  prezesa Europejskiego Banku Centralnego (EBC), który zapewnił o kontynuacji dotychczasowej polityki. W konsekwencji, najprościej mówiąc, dolar stracił, a euro zyskało. Zmiany na eurodolarze przełożyły się na kursy tych walut względem złotego.

 

Rada RPP nie zaskoczyła, czekamy na dane o inflacji

Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, RPP nie zaskoczyła inwestorów swoim stanowiskiem. Wypowiedzi były oszczędne i ostrożne, aktualna sytuacja na rynku walutowym traktowana jest jak naturalne następstwo polityki EBC i nie stanowi argumentu za zmiana stóp procentowych. Dziś czekamy zatem na kolejne impulsy, a  będą to odczyty o inflacji za marzec i publikacje z USA.

 

Autor:

Zespół Kantor.pl

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót


Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych