src=
Logowanie Załóż darmowe konto Rejestracja english

Na funcie odbicie

2017-01-25

Na rynku złotego konsolidacja, rzecz jasna oprócz pary GBP/PLN. Na zestawieniu z funtem obserwujemy bowiem odbicie, które jest reakcją na decyzję brytyjskiego Sądu Najwyższego. Rząd T. May nie będzie mógł samodzielnie przeprowadzić procedury Brexitu, potrzebna będzie zgoda parlamentu.

 

Funt odbił

Handel przebiega spokojnie, wyłączając parę GBP/PLN. Na zestawieniu z funtem wyraźne odbicie, kurs funta z rejonów 5,09 wzrósł do 5,15 zł. Funt wykorzystał szansę jaką daje mu decyzja Sądu Najwyższego. Podwyższona zmienność na tej parze wynika z postanowienia SN, który orzekł, że wszczęcie procedury Brexitu możliwe będzie dopiero po uzyskaniu zgody parlamentu. Nie będzie natomiast konieczna zgoda parlamentów Szkocji czy Walii. Uczestnicy rynku liczą, że nowa sytuacja, w której znalazł się rząd zmusi go do złagodzenia stanowiska i nie będzie w związku z tym twardego Brexitu.

 

Konsolidacja

Na pozostałych parach walutowych spokojnie, jak wspominaliśmy – konsolidacja w okolicy punktów odniesienia. Euro kosztuje na kantor.pl 4,38 zł, dolar i frank szwajcarski po 4,07 zł. Koszyk CEE mieszany, forint słabnie, ale złoty w dosyć dobrej kondycji, w związku z niedawnymi pozytywnymi odczytami makro. Niestety EBOiR, a dokładnie jego główny ekonomista ostrzega, że obniżenie wieku emerytalnego, a także wyższe stopy procentowe chociażby w USA i skutki nadchodzącego Brexitu znacznie utrudnią zachowanie przez nasz kraj deficytu budżetowego poniżej 3 proc. Z pewnością będzie to poważne wyzwanie dla obecnej ekipy rządzącej.

 

Autor:

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

Zarejestruj się ZA DARMO i sprawdź ile oszczędzisz

W kilka minut zarejestruj się i korzystaj z pełnej funkcjonalności jednego z pierwszych kantorów internetowych.

Załóż konto
Serwis kantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie serwisu oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych