Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 serwis (8:30 - 16:30 pon-pt) infolinia (9:00 - 17:00 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

PL

PL Polski EN English

Dobry moment na zakup dolara

2014-10-29

Wczesnym rankiem, tuż po siódmej, na USD/PLN mamy poziom 3,31. Pomijając wczorajszy wieczór, można rzec, że to kurs, którego nie obserwowano od dobrych kilku dni. Z punktu widzenia nabywców dolara to poziom relatywnie niezły na zakup dolara, biorąc pod uwagę, że po drodze bywały tak pechowe momenty jak dolar po 3,34, 3,35 i wyżej. Para ta będzie uzależniona od czynników globalnych, tj. od posiedzenia FOMC.

 

Czekamy na posiedzenie FOMC

Dziś w nocy na szerokim rynku pojawił się odczyt z dalekiej Japonii, zresztą pozytywny – bo produkcja przemysłowa wzrosła tam we wrześniu o 2,7 proc. m/m, wobec prognozy wynoszącej tylko 2,2 proc. O 9:00 poznamy hiszpańskie dane o sprzedaży detalicznej, ale to już nie te czasy, gdy Hiszpania ze swoim kryzysem była na czołówkach gazet i każdy odczyt stamtąd był miernikiem ogólnej sytuacji. Tak naprawdę czekamy aż do godziny 19:00 – na wyniki posiedzenia FOMC, na decyzję o tym, czy faktycznie operacja QE zostanie wygaszona (gdyby nie, to eurodolar ruszy do góry).

 

Na razie eurodolar stoi dość wysoko, na 1,2740. To jednak tak naprawdę poziomy wczorajszego finiszu, od kilkunastu godzin mamy konsolidację. Konsolidację mamy też w szerokim sensie – pomiędzy 1,26 a 1,2840. Od kilku dni notowania idą w górę, jeśli jednak dzisiejsze posiedzenie FOMC nie zadziała zwyżkowo, to możliwy byłby odwrót w kierunku dolnych ograniczeń. Wątpliwe natomiast, czy na parze wykreuje się dziś lub w najbliższych dniach jednolity trend, tj. przebicie oporów lub wsparć.

 

Na EUR/PLN mamy 4,2160, to w gruncie rzeczy także niezła okazja do nabywania euro. Warto pamiętać, że 6 listopada mamy ważny moment, mianowicie posiedzenie EBC i konferencję po nim.

 

 

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc