Logo kantor.pl

Ikona telefonu +48 22 859 0218 (9:00 - 16:15 pon-pt)

Zarejestruj się

Zaloguj się

Mocny dolar w ogólnym rozrachunku

2015-10-30

Tytuł raportu jest mocno  dopasowany, nawet jeśli bardzo wczesnym rankiem na EUR/USD widać kursy rzędu 1,0970 – 1,10. Cóż, po kilkunastu dniach dość silnych spadków (zwłaszcza mamy tu na myśli przecenę euro z 22 października) jest naturalne, że może występować coś w rodzaju korekty, a przecież i tak jest ona niewielka. Co więcej, korektą był raczej dzień wczorajszy, gdy świeca była biała, zaś kursy dobiły do obecnych okolic. Teraz świeca powolutku zaczyna się rysować jako spadkowa.

 

 

Naturalnie tych parę godzin, jakie upłynęły od północy, to jeszcze żaden wielki prognostyk, niemniej zmierzamy do tego, że nie spodziewamy się jakiejś poważnej zmiany aktualnego kierunku. Gdyby nawet eurodolar skorygował cenę do okolic 1,11 – 1,1150 (na co i tak nie liczymy w dniu dzisiejszym, jeśli już to w perspektywie przyszłego tygodnia), to nie przekreśliłoby to tezy o tym, że generalnie zmierzamy ku większej sile waluty USD.

 

Po pierwsze, duża część rynku będzie obstawiać grudniowy termin podwyżki stóp w USA. Po drugie, jest możliwe, że stopy faktycznie zostaną podniesione, a wtedy dolar siłą rzeczy się wzmocni i do tego zacznie się spekulowanie nt. kolejnych zwyżek. Po trzecie, pokonany został trend czy też kanał wzrostowy na EUR/USD, mierzony od minimów marcowych. I po czwarte (a można  by znaleźć jeszcze i inne argumenty) – rynek wie, że EBC gotów jest na ew. dalsze luzowanie polityki w przyszłości.

 

Wsparciem może być teraz 1,09, aczkolwiek schodzenie w rejon 1,08 – 1,0850 w najbliższych dniach zupełnie nas nie zaskoczy. Jeśli chodzi o dzień dzisiejszy, to o 8:00 ukaże się odczyt dynamiki sprzedaży detalicznej za wrzesień w Niemczech, o 11:00 poznamy bezrobocie w Strefie Euro i szacunki inflacji HICP, o 13:30 napłyną dane o dochodach i wydatkach Amerykanów, o 14:45 pojawi się indeks Chicago PMI z USA, a o 15:00 – indeks Uniwersytetu Michigan. Nieco później będzie można wysłuchać J. Williamsa i następnie E. George – przedstawicieli Fed.

 

 

Na naszym podwórku

Minister Szczurek (odpowiedzialny – jeszcze – za resort finansów) powiedział, że zmiany w polityce monetarnej, jeśli zostaną dokonane, to przez nową Radę Polityki Pieniężnej, która ukonstytuuje się w lutym – wtedy wygasa kadencja większości członków. W czerwcu 2016 kończy się natomiast kadencja Marka Belki, szefa NBP. Obecna Rada, zdaniem Szczurka, nie zmieni ogólnej polityki. Minister ocenił też negatywnie ew. podniesienie kwoty wolnej od podatku, postulowane przez PiS, zasugerował mianowicie, że może to obciążyć budżet.

 

Co do kursów walut, to EUR/PLN jest przy 4,2765 (wczorajsze minima wypadły jednak nieco niżej, w okolicach 4,27), zaś na USD/PLN widzimy 3,8960, co z kolei można uznać za lekką korektę. Są jednak i tacy, którzy wierzą w możliwość dolara po 4 zł w niedalekiej przyszłości. Cóż, nawet gdyby ten "okrągły" poziom miał się okazać mocną blokadą, to jednak samo dochodzenie w te okolice faktycznie jest bardzo możliwe, patrząc na to, jak może kształtować się eurodolar. W zanadrzu są przynajmniej tegoroczne maksima, niewiele niższe niż 3,97.

 

Autor:

Tomasz Adam Witczak

FMC Management sp. z o.o.

Analityk Rynków Finansowych

 

Powyższy komentarz walutowy ma charakter wyłącznie informacyjny i nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Przedstawiony komentarz walutowy i przedstawione prognozy walutowe nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Kantor.pl, ani właściciel serwisu i jego partnerzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu, ani za szkody poniesione w ich wyniku. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Kantor.pl jest zabronione.

 

powrót

O nas

Jak to działa?

Korzyści

Pomoc